Sunday, September 3, 2017

Camdan mezbahalar *


Bu yazıda hayvanlara yapılan işkencelerin videosunu neden izlemediğinizi ve neden izlemeniz gerektiğini yazıcam.

"Kaz tüyünün nasıl elde edildiğinin videsonu izlemek, benim için vejetaryenlik açısından ilk tetikleyiciydi. Sekinci saniyesinde hüngür şakır ağlamaya başlamıştım. Görmem gerekeni görmüştüm." diye cevap veriyorum genelde bana sorulan 'neden vegan oldun ' sorusuna. Karşıdan gelen reaksiyon genelde benzer nitelikte "o videoları ben izleyemem, dayanamam, bakamam" gibi. 

Neden izleyemediğinizi söyleyeyim, duygu durumunuzdan değil öncelikle, bu bir savunma politikası, filmlerde hatta haberlerde gördükleriniz de farklı görüntüler değil aslında. Ama eğer görürseniz, yani bir derinin nasıl da bir koyundan yüzüldüğünü belki de artık 'deri bir çanta' alırken aklınıza bunlar gelecek. Bir kazın tüyleri yolunurken çığlıklarını duyarsanız 'kaz tüyü bir yastığa' nasıl baş koyarsınız! Mezbahalarda adamların koyunların ve ineklerin yüzlerine attıkları tekmeler, ayaklarıyla suratlarına basmalar, verilen elektrik üstüne elektrik, ters asılan hayvanlar, kan gölü içinde yüzen hayvan parçaları, tek kalemde öldürülen canlılar.. Bunları görürseniz, evet bence de et yiyemezsiniz. Sütünü alabilmek için buzağısı yanından ayrılan bir ineğin çığlığına hiç biriniz dayanamazsınız, sonra sütle, çikolatayla, yoğurtla, bin çeşit peynirle aranız bozulur mazallah. 

İşte bu nedenle videoları izlemeyip, tüm bu vahşete ortak oluyorsunuz, belki bilmeden belki bilerek ama bu gerçeği değiştirmiyor. Hayatınızda aksiyon almak yerine her şeyi görmemezlikten gelip, hep başkalarına dünyayı ve ülkeyi mahvettikleri için söyleniyorsunuz. 

Tam da bu sebepten, bilmek, sinirlenmek, doğru olanı yapmak adına aksiyon almak için izlemeniz, okumanız gerekiyor. Bir insan adım atmadıkça toplum ilerlemez. Evet sadece bir insanla değişir her şey. Örnekleri vermekle bitmez. Hayrettin Karaca'nın lafı vardır, "Bir en büyük sayıdır, bir olmadan iki olmaz" 

Artık izleyin, kafanızı daha fazla çevirmeyin, görmemezlikten geldikçe zulüm artıyor, görün! Hayvansal ürünler her alanda, her yerde! Kullanmayın! 

Zulme daha fazla ortak olmayın.. bilinçlenin.. yola iradenizle ve çevrenizdeki canlıları severek onların yaşamına ve yaşama isteğine saygı göstererek devam edin. 


*Başlıkta Paul McCartney'nin "Mezbahalar camdan olsaydı, herkes vejetaryen olurdu" sözüne gönderme yaptım, mezbahalarda ne olup bittiğini herkes görebilir, eğer açıp bakarsa. Duvarlar cam oldu, insanlar kör. 

 Fotoğrafları Accra'da Afrikan Market'te çektim.

No comments:

Yaşatmak elinizdeyken ..

Hayvanları sömürmeyi 4 yıl önce bıraktım, bilinen adıyla vegan oldum. Aniden değil adım adım. Konuşarak değil okuyarak. Bir çok veganı...