Monday, March 20, 2017

Neden vegan oldum?

Bu yazıda sayısal değerlerden bahsetmeyeceğim,  konu hayvan olunca kendinizi bir Hitler gibi, bir Nazi subayı gibi düşünmeniz daha doğru. Mezbahalardan ve içlerinde neler döndüğünden de bahsetmeyeceğim, zira youtube bir link uzağınızda, Paul McCartney'nin lafının aksine, mezbahalar belki camdan değil ama içleri görünüyor ve fakat bu kez insanlar başlarını o yöne çevirmiyor. "Kaz tüyü videosunu izledin mi?" "Ayy hayıır izleyemem ben o videoları!" İzlemezsen bilemezsin, işkencenin boyutlarını görmezsen sinirlenemezsin, hayvan çığlık çığlığa karşında bağırırken hüngür hüngür ağlamazsan benim yaptığım gibi -kendi hayatına dair hayvanlar için - büyük bir adım atamazsın, değişiklik yapamazsın, insan soykırımına söverken, hayvan soykırımına ortak olursun.

Önce doluyorsun, gördüklerinle, okuduklarınla, düşündüklerinle, anlam veremediklerinle.. Sonra bir kitap, bir arkadaş bitiriyor işini. Anlık bir aydınlanma, ve karar veriyorsun "et yemiyorum bundan sonra" .. İşte benim sürecim böyle başladı. Zülal Kalkandelen'in tepkileri beni de sinirlendirdi, biyoloji okuyan biri olarak 'insanın etçil olmadığına ben de inanmadım'. Etkiye tepkiler oldu, ailem, eşim, arkadaşlarım, tanımadığım insanlar, iş arkadaşlarım.. Mantıklı sorular sordular, mantıksız sorular sordular, dalga geçtiler, direndiler, takdir ettiler..

Okudum, kitaplar okudum. İngilizce, Türkçe. Araştırmalar, röportajlar, makaleler, denemeler, deneyimler.. İnsanların konuşmalarını izledim..

Sonuç mu?
Geç bile kalmışım! Ama bir yerden başlamak lazım.
Yediğimiz et değil, hayvan..
Ve biz etçil değiliz.

Bunlar yargı değil, kanıtlar, veriler.. ve analizler..
Bu nedenle hiç ısrar etme niyetinde değilim 'sen neden vegan olmuyorsun diye?' Kızmıyorum da. Ben 30 yaşımda anladım, aydınlandım, yoluma daha güzel bir yerden devam ettim. İçinde zulüm olmayan, işkence olmayan, ölüm olmayan..

Hayvanların gözlerinin içine daha güzel bakabiliyorum, Kafka'nın dediği gibi..

Sadece şu soruyu sorun kendinize;
Madem hayvan yemeden sağlıklı yaşayabiliyoruz? Neden yemeye devam ediyoruz? 

Bana cevap vermeyin, vicdanınıza verin.


Dipnot: Meraklısı için, güzel besleniyorum, sağlığım çok iyi.


No comments:

Yaşatmak elinizdeyken ..

Hayvanları sömürmeyi 4 yıl önce bıraktım, bilinen adıyla vegan oldum. Aniden değil adım adım. Konuşarak değil okuyarak. Bir çok veganı...