Saturday, January 4, 2014

Nelson Mandela: Kendimle Konuşmalar'dan Notlar - 2

(...) Felaketten kaçınmanın tek yolu masum insanları zindan da tutmak değil, kışkırtıcı eylemleri bırakarak, mantıklı ve açık görüşlü politikalar üretmektir.

(...) Hapishanede gördüğümü kötü muamelenin gerçek açıklaması budur: son 5 yıldır devamlı kazma kürekle çalıştırılmak, berbat şekilde beslenmek, en temel kültür yayınlarından mahrum bırakılmak ve dış dünyadan tecrit edilmek.

(...) Kendi çocuğuma bile olsa nutuk çekmekten nefret ederim, meseleleri tamamen eşit bir zeminde tartışmayı ve görüşlerimi tavsiye şeklinde ortaya koymayı tercih ederim.

(...) Hapishane ziyaretinin kelimelere dökmesi güç bir anlamı vardır. Bu uygulama hemen her ülkede geçerli bir hapishane yasası rutini  olup, her ziyaret günü bir öncekinin tıpatıp aynısıdır: aynı ortam, aynı yüzler, aynı diyaloglar, aynı koku, göğe kadar uzanan duvarlar ve hiç bir zaman kaybolmayan, hapishane kapısının dışında sizin uzanamadığınız heyecan dolu bir dünya bulunduğu duygusu. Bir sevdiğinizin, bir dostunuzun hatta hiç tanımadığınız birinin ziyareti bile, bunaltıcı tekdüzeliği kırarak tüm dünyayı hücrenize taşıyan unutulmaz bir anıdır.

(...) Yeni bir dünyayı, kollarını kavuşturup uzaktan seyredenler değil, arenaya çıkıp giysileri fırtınadan paramparça olan, bedenleri mücadele içinde hırpalanan insanlar kazanabilir.

(...) daha açık bir deyişler, bu kalın duvarlar arasında tıkılmış olan sadece bedenimdir.
No comments:

Diktatörlüğün Psikolojisi kitabından alıntılar

2014 Haziran 2018 seçimlerini de yine hileyle hurdayla, oy kaçırmalarla, oy sokmalarla, sabaha kadar kaybolan muhalefeti ve sonuçta yine uzu...