Thursday, January 23, 2014

Memnune Teyze'nin bildiği

Erzincan'dan dönüyoruz, uçak indi, ben arkada kabin memuru koltuğunda, daha uçak pistten çıkmamış, kabinden minyon, baş örtülü, yaşlı başlı bir teyze koptu geldi. 'Teyze' dedim, 'kalkma ayağa, otur yerine, düşersin, daha gelmedik park yerine' . Yok. Yanıma kadar geldi, 'ben fena oldum iyice' dedi, 'madem buraya kadar geldin, bizim koltuğa otur o zaman ' dedim, yanıma oturdu. Park yerine doğru gidiyoruz, teyze bana baktı ve 'sen evli misin?' kızım diye sordu. 'Değilim' dedim. 'Boşver, evlenme!' dedi birden. 'Adamı başka dert, çocuğu başka dert bunların!' Sanırım o teyzeden duymayı beklediğim en son cümleydi bunlar. Daha çok 'aa kızım senin evlilik yaşın gelmiş de geçmiş' diyecek türden bir teyzeden bu cümleleri duyunca ben şaşırdım tabi ki. Sonra teyze çantasından, bir siyah beyaz vesikalık çıkardı. Fotoğraftaki kendisi. O kadar güzel ki. Ömrünü nasıl ailesine harcadığını ondan sonra anladım. İsyanını da. 
56 yaşındaymış, Memnune teyze. Bir beyin ameliyatı geçirmiş, gözünü kaybetmiş, tek gözü görmüyor ve rahmiyle böbrek üstü bezleri alınmış. Diyor ki; "Nasıl alıştırırsan öyle gider!, Sev, say. O ayrı. Ama o da insan, eli ayağı tutuyor, senin yaptığın her şeyi o da yapabilir. İlk evlendiğimizde, çok özenirdim, iç çamaşırlarını bile ütüler, katlar öyle koyardım. Banyodan sonra da, yatağın üzerine çıkarırdım eşyalarını, hangi mintanın üzerine hangi kazak olursa hepsini ben hazırlar koyardım. Ama şimdi yapamıyorum artık. E 4 te çocuk büyüttük, az mı? Hala daha uğraşıyoruz. Artık istiyorum ki kendi çıkarsın eşyalarını, giysin. Ama yok, bir de bana yapmadığım için kızıyor, hiç iyi ev kadını değil mişim! Diyorum ya, nasıl alıştırırsan öyle gider. "

E vardır Memnune Teyze'nin de bir bildiği herhalde. 

No comments:

Diktatörlüğün Psikolojisi kitabından alıntılar

2014 Haziran 2018 seçimlerini de yine hileyle hurdayla, oy kaçırmalarla, oy sokmalarla, sabaha kadar kaybolan muhalefeti ve sonuçta yine uzu...