Skip to main content

Zindan

Bir anne kızına neden zindan ismini koyar?

Büyük olasılıkla, hiç Zindan isminde tanıdığınız olmadı, bu yüzden bu soru hiç aklınıza gelmedi. Zaten ben de karşılaştığımda ismin sahibi bir çocuk olmasaydı, bu soruyu o kişiye sorardım. Zindan'ın sınıf öğretmeni Ece, benim yakın arkadaşım. Akşam çaylar, kahveler yapılmış, sohbet ediyoruz, ben diyorum ki 'bir anne neden zindan ismini koyar ki evladına?' , ardından öğretmen arkadaşımın annesi cevap verdi. Meğer hikayeyi biliyormuş.

Zindan'ın annesinin başından geçen bir berdel olayı. Ben 'berdel' in ne olduğunu o hikayede öğrendim zaten. Erkeklerin kadınları çaprazlamaları, sen bizim aileden birini kaçırıyorsun, o zaman sizin aileden biri de bize gelecek! hesabı. Böylelikle Zindan'ın annesi berdelle karşı tarafa geçmiş, üzerinden zamanda geçmiş ve hamile kalmış. Fakat karşı taraf birbirinden ayrılmış. Berdelin usulünde de, kadınları çaprazlamak olduğundan, her hangi bir çiftte ayrılık yaşanırsa, diğer çiftte ayrılıyor. Hamile kadın, baba evine dönmek zorunda kalmış. Baba evine 'hamile' dönen kadın, abisi ve babası tarafından depoya kapatılmış. Ve orada yalnız başına doğum yapmak zorunda kalmış..

Doğurduğu kızının adını... Zindan koymuş..

Zindan.. telaffuzun da bile insanın beyninde çınlıyor.. çın çın.. Zin-dan.. geçmişi geleceğinden ağır ..


Comments

Popular posts from this blog

öjeni/öfeni

İnsan düşündükçe , baktığı açıyı genişletip sorguladıkça olaylar ve hatta gerçekler şekil değiştirir.
Ama düşünmek bile özgürlük gerektirir , özgürlük ise hayatımızın sınırlarını istediğimiz yere koyma halidir.Başta söylediğim gibi düşündükçe ve sorguladıkça şekil değiştiren kavramlardan biri de özgürlüktür. Bunu geniş bir örnekle anlatmak gerekirse, 19 . yüzyıl sonlarına doğru bir biyologun( Francis Galton ) düşünce sisteminden ‘öjeni’(eugenics) terimi ortaya çıkmıştır , Galton’a göre insanın bir çok özelliğine ait kalıtımının kontrol edilebilir ve yapay bir seçilime gidilebilir bunu sonucunda daha kaliteli veya kusursuz insanlar elde edilmiş olur. Kısaca anlamı ; anlamı kusursuz insan veya kusursuz insan geliştirme halidir. Öjeninin de iki yönü vardır , pozitif ve negatif .Pozitif öjeniye göre kusursuzluk insanı daha özgür kılabilir , sınırlarını genişletebilir, özgürleşme adına bi adım olabilir , ama negatif öjeni insanların elinden haklarını almaktadır , tercih edilmeyen bireylerin…

Kuytu

Üstüne methiyeler düzebileceğim, ya da akşamdan sabaha kadar uzun uzun bakabileceğim, ya da karın soğuğunu hissedebilecek kadar içine girebileceğim bir fotoğraf bu. Doğanın güzelliği, vahşiliğin içinde bile var olabilecek saflığı, uykunun verdiği huzuru, yalnızlığın sessizliği.. belki de hiç biri. Bilmiyorum. Tek bildiğim gördüğüm fotoğraf bir kediye ait.. üzerine kar yağıyor.. 'kuytu' diye bir şey yok.. sadece bir kedi ve kar.. 

Taşıdıkları şeyler

Eğer sabah kalktığınızda, yaşadığınız apartmanın arka duvarının delik deşik olmasını ve gecenin bir kısmını duyduğunuz silah seslerinin ardından girdiğiniz dolapta geçirmeyi savaştan sayıyorsanız, evet, ben bir savaşın içinden geçtim.
Savaşları sevmem. Savaş filmlerini severim. Bununla birlikte ilk kez savaşla ilgili bir kitap okudum; Taşıdıkları şeyler, Tim O'BRIEN
"Üsteğmen Jimmy Cross, New Jersey'deki Mount Sebastian Koleji'nin birinci sınıfında okuyan Martha adlı bir kızın gönderdiği mektupları taşırdı. Bazen zarfın kapağını yalardı, Martha'nın dilinin oraya değdiğini bilerek."

"(...) kendini savaşa, onları bekleyen bütün tehlikelere odaklanmaya zorladı, fakat aşk çok fazla geliyor, felç ediyordu onu. Martha'nın akciğerlerinde uyumak, onun kanını solumak ve avutulmak istiyordu. Bakire olmasını hem istiyor, hem istemiyordu. Onu tanımak istiyordu. Mahrem sırlarını öğrenmek: Neden şiir? Neden bu kadar hüzün? Gözlerindeki grilik neden?"…