Saturday, December 21, 2013

Yürümek...

Yürümek iyidir. Zihni açar. Peki, Afrika'dan başlayıp, Asya'dan geçip, Güney Amerika'ya kadar yürüsek, bir zihin patlaması yaşar mıyız?
Paul Salopek, 7 yıllık bir yürüyüşe çıktı.. bu yılın ocak ayından beri yürüyor. Bu şekilde beynimi, zihnimi zorlayan şeylere kafa yormazdım ben. Daha doğrusu inanmazdım. "Tabi, tabi önümde kamera arkamda ambulansla ben de yürürüm" der National Geographic'in sayfasını çevirir geçerdim. Ama bu kez öyle olmadı. Benim zihnimi zorlayan herhangi bir şeye, bir başka insan hayatını adayabilir, en azından 7 yılını adayabilir, bunu anladım.. Çünkü kendi aramızda 'çılgın' diyebileceğimiz bu arkadaşlardan biriyle tanıştım; Oliver Broom. 

Bu blogda, onu Eskişehir'deki evimizde ağırladığımız günlerde bahsetmiştim ondan.. Londra'dan Brisbane'a bisikletle giden Oliver Broom. Dolayısıyla hikayesini tekrarlamayacağım. Fakat, Oliver 'ın kitabı çıktı, bütün o yol hikayelerini yazmıştı, ev arkadaşım Gözde ve ben de varız kitapta, yazarından imzalı 'Cycling to the ashes' sonunda bana ulaştı. 

İnsanlar var, size dünyanın sizden ibaret olmadığını hatırlatan, dünyanın geri kalan kısmında olabilecek çılgınlıklara sizi inandıran. 
İnancınızı tazeleyen, evi, televizyonu vb. bir kenara bırakıp, sınırlarını aşmayı öğreten, o sınırların arkasında neler olduğunu gösteren, bir insan bedeninin ve zihninin aslında ne kadar güçlü olduğuna, yani aslında sizin ne kadar güçlü bir insan olabileceğinize sizi tekrar inandıran.. ve tüm bu hikayelerin gerçek olabileceğine.. buradan Amerika'ya kadar yürüyebileceğine, Avustralya'ya kadar bisiklet sürebileceğine.. inandıran.

Ve onlardan birini tanıdığım için, sanırım sadece bir NG yaprağında hikayelerini okumaktan daha fazlasını elde etmiş bulunmaktayım. Şanslıyım. 

Not 1: Paul Salopek'in 7 yıllık yolculuğunu takip etmek için: http://outofedenwalk.nationalgeographic.com/page/6/
Not 2: Oliver Broom'un bitmiş yolculuğunu okumak için: http://cyclingtotheashes.wordpress.com/

No comments:

Camdan mezbahalar *

Bu yazıda hayvanlara yapılan işkencelerin videosunu neden izlemediğinizi ve neden izlemeniz gerektiğini yazıcam. " Kaz tüyünün n...