Skip to main content

Nelson Mandela: Kendimle Konuşmalar'dan Notlar - I

(...) Elimdeki kaynaklar çok sınırlı olduğu halde bir çok geleneksel liderin oğlu ve kızını, Güney Afrika, Birleşik Krallık ve ABD üniversitelerine gönderdim. Eğitimli geleneksel liderlerden oluşan aydın bir topluluk er geç demokratik süreci benimseyecektir. Çoğunu çaresizlik içinde feodal yönetim normlarına sarılmaya iten aşağılık kompleksi zamanla yok olacaktır. 

(...) Politikada başarı, halkın görüşlerinize güvenmesini sağlamayı ve aklınızdakileri onlara çok kibar ve çok sakin bir şekilde ama mutlaka açıkça söylemenizi gerektirir. 

(...) Kendi adetlerimle ne kadar gurur duysam da, başkalarını hiç bir şekilde bunlara göre yargılama hakkım olmadığını ve insanlara belli görenekleri yerine getirmedikleri için hakir görmenin şovenizmin tehlikeli bir türü olduğunu kabul ettim. 

(...) Gerçekten de politika hiç ilgimi çekmiyordu. Gördüğünüz gibi, işin sosyal yanına ilgi duyuyorum. Komünist parti üyelerinden etkilenmiştim. Renge dayalı ayrımın tüm kötülüklerinden tamamen arınmış beyazları görmek benim için yepyeni bir deneyimdi.

(...) Cezayir'de kadınlar yalnızca ateş etmiyor, aynı zamanda tüfeği söküp takabiliyorlar.

(...) Halkın ve dünyanın gözünde ayaklanma, devrimci halk hareketi karakterini taşımalı. Düşmanın gözüne ise bir avuç insanın ayaklanması gibi görünmeli. 

(...) Bir devrim başlatmak kolaydır, zor olan onu sürdürmek ve korumaktır.

(...) Hapse girene kadar insan hafızasının kapasitesini, zihnin taşıyabileceği sonsuz enfermasyon zincirini tam anlamıyla takdir edememiştim doğrusu.

(...) halk kitlelerine , grevler, boykotlar, ve benzeri eylemlerin, politik eylemin kendi başına etkinlik sağlamasına yetmediğini göstermek gerekir. 

Comments

Popular posts from this blog

öjeni/öfeni

İnsan düşündükçe , baktığı açıyı genişletip sorguladıkça olaylar ve hatta gerçekler şekil değiştirir.
Ama düşünmek bile özgürlük gerektirir , özgürlük ise hayatımızın sınırlarını istediğimiz yere koyma halidir.Başta söylediğim gibi düşündükçe ve sorguladıkça şekil değiştiren kavramlardan biri de özgürlüktür. Bunu geniş bir örnekle anlatmak gerekirse, 19 . yüzyıl sonlarına doğru bir biyologun( Francis Galton ) düşünce sisteminden ‘öjeni’(eugenics) terimi ortaya çıkmıştır , Galton’a göre insanın bir çok özelliğine ait kalıtımının kontrol edilebilir ve yapay bir seçilime gidilebilir bunu sonucunda daha kaliteli veya kusursuz insanlar elde edilmiş olur. Kısaca anlamı ; anlamı kusursuz insan veya kusursuz insan geliştirme halidir. Öjeninin de iki yönü vardır , pozitif ve negatif .Pozitif öjeniye göre kusursuzluk insanı daha özgür kılabilir , sınırlarını genişletebilir, özgürleşme adına bi adım olabilir , ama negatif öjeni insanların elinden haklarını almaktadır , tercih edilmeyen bireylerin…

Kuytu

Üstüne methiyeler düzebileceğim, ya da akşamdan sabaha kadar uzun uzun bakabileceğim, ya da karın soğuğunu hissedebilecek kadar içine girebileceğim bir fotoğraf bu. Doğanın güzelliği, vahşiliğin içinde bile var olabilecek saflığı, uykunun verdiği huzuru, yalnızlığın sessizliği.. belki de hiç biri. Bilmiyorum. Tek bildiğim gördüğüm fotoğraf bir kediye ait.. üzerine kar yağıyor.. 'kuytu' diye bir şey yok.. sadece bir kedi ve kar.. 

Taşıdıkları şeyler

Eğer sabah kalktığınızda, yaşadığınız apartmanın arka duvarının delik deşik olmasını ve gecenin bir kısmını duyduğunuz silah seslerinin ardından girdiğiniz dolapta geçirmeyi savaştan sayıyorsanız, evet, ben bir savaşın içinden geçtim.
Savaşları sevmem. Savaş filmlerini severim. Bununla birlikte ilk kez savaşla ilgili bir kitap okudum; Taşıdıkları şeyler, Tim O'BRIEN
"Üsteğmen Jimmy Cross, New Jersey'deki Mount Sebastian Koleji'nin birinci sınıfında okuyan Martha adlı bir kızın gönderdiği mektupları taşırdı. Bazen zarfın kapağını yalardı, Martha'nın dilinin oraya değdiğini bilerek."

"(...) kendini savaşa, onları bekleyen bütün tehlikelere odaklanmaya zorladı, fakat aşk çok fazla geliyor, felç ediyordu onu. Martha'nın akciğerlerinde uyumak, onun kanını solumak ve avutulmak istiyordu. Bakire olmasını hem istiyor, hem istemiyordu. Onu tanımak istiyordu. Mahrem sırlarını öğrenmek: Neden şiir? Neden bu kadar hüzün? Gözlerindeki grilik neden?"…