Skip to main content

Derin nefes

Çocukken olurdu böyle bana arada sırada. Derin nefes alamazdım. Çok net. Derince içimizi çekeriz ya, sanki alveolleri hissedercesine. Arada bir yani. Devamlı değil. Hüp diye çekeriz içimize ve hapsederiz ta derine. İşte bu garip hal, çocukluğumda olmuştu ilk. Arkadaşlarım koşturuyordu, ben koşarken derin nefes alamadığımdan, durup ellerimi kasıp, göğüs kafesimi açabildiğim kadar açıp, hakkım olan havayı teneffüs etmeye çalışıyordum da olmuyordu. Korkmuştum hatırlıyorum, annemlere söyleyememiştim. Sonra zaten geçti gitti..

Ta ki, yaş 27 olup hostes olana kadar, ve hatta hostes olalı 1 yılı geçip de en az 10 saatlik uzun uçuşlara başlayana kadar.. Off dedim kendi kendime, yapma bunu bana, zaten uçağın içinde oksijen biteyazıyor ve fakat yol bitmiyor. Ben de derin nefes alamazsam, kalp çarpıntısı falan derken çok fazla uzun uçuş yapmadım.. Geçti, gitti diyeyim..

Ta ki, düne kadar.. sıkıyorum ellerimi, genişletiyorum göğüs kafesimi genişletebildiğim kadar, olmuyor..

Comments

Özlem Sayin said…
Bana Ananemi kaybedince oldu ilk... Bir kaç ay geçmedi. ilk günler sürekli sonraları seyrek.
Şimdi ne zaman sıkılsa içim, ne zaman kaçıp gitmek istesem geri geliyor... İçten içe kendimizi cezalandırıyoruz gibi sanki.

Popular posts from this blog

öjeni/öfeni

İnsan düşündükçe , baktığı açıyı genişletip sorguladıkça olaylar ve hatta gerçekler şekil değiştirir.
Ama düşünmek bile özgürlük gerektirir , özgürlük ise hayatımızın sınırlarını istediğimiz yere koyma halidir.Başta söylediğim gibi düşündükçe ve sorguladıkça şekil değiştiren kavramlardan biri de özgürlüktür. Bunu geniş bir örnekle anlatmak gerekirse, 19 . yüzyıl sonlarına doğru bir biyologun( Francis Galton ) düşünce sisteminden ‘öjeni’(eugenics) terimi ortaya çıkmıştır , Galton’a göre insanın bir çok özelliğine ait kalıtımının kontrol edilebilir ve yapay bir seçilime gidilebilir bunu sonucunda daha kaliteli veya kusursuz insanlar elde edilmiş olur. Kısaca anlamı ; anlamı kusursuz insan veya kusursuz insan geliştirme halidir. Öjeninin de iki yönü vardır , pozitif ve negatif .Pozitif öjeniye göre kusursuzluk insanı daha özgür kılabilir , sınırlarını genişletebilir, özgürleşme adına bi adım olabilir , ama negatif öjeni insanların elinden haklarını almaktadır , tercih edilmeyen bireylerin…

Kuytu

Üstüne methiyeler düzebileceğim, ya da akşamdan sabaha kadar uzun uzun bakabileceğim, ya da karın soğuğunu hissedebilecek kadar içine girebileceğim bir fotoğraf bu. Doğanın güzelliği, vahşiliğin içinde bile var olabilecek saflığı, uykunun verdiği huzuru, yalnızlığın sessizliği.. belki de hiç biri. Bilmiyorum. Tek bildiğim gördüğüm fotoğraf bir kediye ait.. üzerine kar yağıyor.. 'kuytu' diye bir şey yok.. sadece bir kedi ve kar.. 

Taşıdıkları şeyler

Eğer sabah kalktığınızda, yaşadığınız apartmanın arka duvarının delik deşik olmasını ve gecenin bir kısmını duyduğunuz silah seslerinin ardından girdiğiniz dolapta geçirmeyi savaştan sayıyorsanız, evet, ben bir savaşın içinden geçtim.
Savaşları sevmem. Savaş filmlerini severim. Bununla birlikte ilk kez savaşla ilgili bir kitap okudum; Taşıdıkları şeyler, Tim O'BRIEN
"Üsteğmen Jimmy Cross, New Jersey'deki Mount Sebastian Koleji'nin birinci sınıfında okuyan Martha adlı bir kızın gönderdiği mektupları taşırdı. Bazen zarfın kapağını yalardı, Martha'nın dilinin oraya değdiğini bilerek."

"(...) kendini savaşa, onları bekleyen bütün tehlikelere odaklanmaya zorladı, fakat aşk çok fazla geliyor, felç ediyordu onu. Martha'nın akciğerlerinde uyumak, onun kanını solumak ve avutulmak istiyordu. Bakire olmasını hem istiyor, hem istemiyordu. Onu tanımak istiyordu. Mahrem sırlarını öğrenmek: Neden şiir? Neden bu kadar hüzün? Gözlerindeki grilik neden?"…