Tuesday, December 20, 2011

Somali'deki insanlar doyduda mı sustunuz?

Ayağımda topuklular, elimde çek çek hızlı hızlı ekip odasına gidiyordum. Derken bir anda önüme bir çiçek düştü. Meğer önümde hiç farketmediğim, elinde çiçek taşıyan bir adam varmış. Bir an durdu, döndü ve önümdeki çiçeği aldı ve 'o çiçek benim için düştü' demeye kalmadan önüne döndü. Ben daha bunu düşünürken aynen arkasına dönüp düşen çiçeği bana vererek 'bu sanırım sizin için..' dedi elindeki saksı içindeki çiçekleri hızlı hızlı taşımaya devam eden beyefendi. Hiç ummadığınız anda burnunuzun dibinde bitiveren çiçek ne anlama gelir ki? Kötüye alamet olamayacağına göre ben de kötüye yormadım. Aynı gün yani dün eve dönerken farkettim ki mahalleye bir kitapçı açılıyor. Daha raflarda kitaplar yok ama üstünde 'kitabevi' yazıyor. Bunu farkedince, mahallemde rahatça giidip dolaşabileceğim bir kitapçının açılacağını bilmek hissi ve mutluluğuyla kapılarını tıklatıp hayırlı olsun dedim.. bekleriz her zaman dedi.. ben de gelirim her zaman dedim. Etrafınızda küçük de olsa böyle güzel şeyleri farkedip görmek, tepki vermek, karşı tarafa da kendini iyi hissettirmek güzel bir şey çünkü..
çünkü bakmadığınız tarafta, bakmadığımız tarafta..
bakmak istemediğimiz, görmek istemediğimiz, duymak istemediğimiz,
kısacası görmemezlikten geldiğimiz tarafta.. o kadar kötü şeyler olup bitiyor ki.
3 gündür kafamı kaldırmadan iki kitap okuyorum:

1.Gökyüzünün Yarısı _ Nicholas Kristof/Sheryl Wudunn
2.Nereye gidersem gökyüzü benimdir_ Şafak Pavey

Bir de kitaplardaki konuyla ilgili sunumları TED.com'dan açıp izliyorum. Ve şu an düşündüğüm görmemezlikten gelmenin hiçbirşeyi değiştirmediği, geçen her dakikada kaç kadına tecavüz edilip, kaç kadına AIDS bulaştığı ve kaç kadının doğururken öldüğü ya da fistül olduğu. Kamboçya'da 12-13 yaşındaki çocuklarla dolu genelevler, onlardan haraç alan polisler, kafasını örtünün altından çıkaramayan ama yine de yüzüne asit dökülen, burnu kesilen İranlı kadınlar.

Eşref-i mahlukat mı demiştiniz? Biz? İnsanlar? Birbirinin yüzüne kezzap atan, ya da 5 erkek tecavüz ettikten sonra dişinin içine sopa sokan maymun hiç görmedim ben. Evet sinirliyim. Zira sizin de sinirli olmanız gerekiyor.

No comments:

Camdan mezbahalar *

Bu yazıda hayvanlara yapılan işkencelerin videosunu neden izlemediğinizi ve neden izlemeniz gerektiğini yazıcam. " Kaz tüyünün n...