Skip to main content

Survival secret: it gets worst before better - try not to panic


Bazen değiştirmen gerekir..Alıştığın düzeni..
Yıllar geçmiş olabilir, o kurulu düzen(in) 27 yıl kadar zamanını almış olabilir.

Sabah uyanıp gözünü açtığında, yapmak istediğin son şeyin gözünün içine bir kalem sokmak olduğunu biliyorum.
Topuksuz, rahat, spor ayakkabılarınla kendini daha güvende hissettiğini de..

Sohbete, çaya, kahveye, işe, güce ara verip; tuvalete kaçıp, makyaj tazeleyen kadınları hiç anlamadın bugüne kadar ( çünkü anlamaya çalışmadın). Sadece şaştın kaldın makyaj malzemelerini gittikleri her yere sürüklemelerine.. ve makyajın tazelenmeye ihtiyaç duyduğu o anın geldiğine dair 6. hislerine..

Şimdi sıra sende.
Onlar verdiler çoktan sınavı.
Şimdi herkesin gözü senin üzerinde.
Sorular da bildiğin yerlerden çıkmayacak.
Derslerdeki barajlı sınavlardan daha mühim bir hayat dersi bu.
Yürümeye başladığın ilk andan beri yere sıfır olmuş olabilirsin ama şimdi topuklularla da yere sağlam basabilmelisin.

Yani yapılmayacak bir tarafı yok ki bunun, sadece sen yeter ki dikkat et; gözündeki kalem akmasın, allık solup gitmesin, çorabın kaçmasın, eteğin açılmasın, topuğun kırılmasın, bileğin burkulmasın.. vb.

Comments

Popular posts from this blog

öjeni/öfeni

İnsan düşündükçe , baktığı açıyı genişletip sorguladıkça olaylar ve hatta gerçekler şekil değiştirir.
Ama düşünmek bile özgürlük gerektirir , özgürlük ise hayatımızın sınırlarını istediğimiz yere koyma halidir.Başta söylediğim gibi düşündükçe ve sorguladıkça şekil değiştiren kavramlardan biri de özgürlüktür. Bunu geniş bir örnekle anlatmak gerekirse, 19 . yüzyıl sonlarına doğru bir biyologun( Francis Galton ) düşünce sisteminden ‘öjeni’(eugenics) terimi ortaya çıkmıştır , Galton’a göre insanın bir çok özelliğine ait kalıtımının kontrol edilebilir ve yapay bir seçilime gidilebilir bunu sonucunda daha kaliteli veya kusursuz insanlar elde edilmiş olur. Kısaca anlamı ; anlamı kusursuz insan veya kusursuz insan geliştirme halidir. Öjeninin de iki yönü vardır , pozitif ve negatif .Pozitif öjeniye göre kusursuzluk insanı daha özgür kılabilir , sınırlarını genişletebilir, özgürleşme adına bi adım olabilir , ama negatif öjeni insanların elinden haklarını almaktadır , tercih edilmeyen bireylerin…

Kuytu

Üstüne methiyeler düzebileceğim, ya da akşamdan sabaha kadar uzun uzun bakabileceğim, ya da karın soğuğunu hissedebilecek kadar içine girebileceğim bir fotoğraf bu. Doğanın güzelliği, vahşiliğin içinde bile var olabilecek saflığı, uykunun verdiği huzuru, yalnızlığın sessizliği.. belki de hiç biri. Bilmiyorum. Tek bildiğim gördüğüm fotoğraf bir kediye ait.. üzerine kar yağıyor.. 'kuytu' diye bir şey yok.. sadece bir kedi ve kar.. 

Taşıdıkları şeyler

Eğer sabah kalktığınızda, yaşadığınız apartmanın arka duvarının delik deşik olmasını ve gecenin bir kısmını duyduğunuz silah seslerinin ardından girdiğiniz dolapta geçirmeyi savaştan sayıyorsanız, evet, ben bir savaşın içinden geçtim.
Savaşları sevmem. Savaş filmlerini severim. Bununla birlikte ilk kez savaşla ilgili bir kitap okudum; Taşıdıkları şeyler, Tim O'BRIEN
"Üsteğmen Jimmy Cross, New Jersey'deki Mount Sebastian Koleji'nin birinci sınıfında okuyan Martha adlı bir kızın gönderdiği mektupları taşırdı. Bazen zarfın kapağını yalardı, Martha'nın dilinin oraya değdiğini bilerek."

"(...) kendini savaşa, onları bekleyen bütün tehlikelere odaklanmaya zorladı, fakat aşk çok fazla geliyor, felç ediyordu onu. Martha'nın akciğerlerinde uyumak, onun kanını solumak ve avutulmak istiyordu. Bakire olmasını hem istiyor, hem istemiyordu. Onu tanımak istiyordu. Mahrem sırlarını öğrenmek: Neden şiir? Neden bu kadar hüzün? Gözlerindeki grilik neden?"…