Skip to main content

uyurgiyinir

"Mutluluk rastlantısaldır, devamı olmaz." diyen John Berger'a bir kez daha hak verdim doğrusu. Olasılıkta verseymiş iyi olurmuş. Zira en son ne zaman içten bir kahkaha attığımı hatırlamıyorum , evet doğrusu içimde atılmayı bekleyen kahkahalar var , ama hayat hızla törpülüyor sonra bi bakıyorsun 'sen de' sokakta kahkaha atmanın ayıp! olduğunu düşünmeye başlamışsın . Bunu sana milyonlarca kişi söyler ama hiç önemli değildir ta ki sen de öyle düşünmeye başlayana kadar.

Hayatımın en robot dönemini yaşamaktayım. Haftanın 6 günü günde 9 saat çalışıyorum . 3 gün okulum var. Milyonlarca sınavım , yazmam gereken bir tez, çevirmem gereken makaleler var. Bakmam gereken bir papağan, yazdırmam gerekn ilaç, kredi ödemesi ile ilgili şehrin alakasız bir yerine gitmem gereken kredi yurtlar kurumu falan filan. Sakın bana en son ne zaman kitap okuduğumu sormayın . Bu soru beni üzüyor doğrusu.

Bir de aylık şeklinde para almaya başladık. Nasıl yani? haftanın altı günü çalışıp o haftayı parasız geçirmek ? evet tam da böyle bir şey yaşadığım . çok anlamsız.

ve de eğer sabah uyandığınızda ve üstünüze baktığınızda yatarken giydiklerinizinden farklı kıyafetler varsa üstünüzde, bunun tek bir anlamı vardır: siz uyurgezersiniz!

Comments

Popular posts from this blog

öjeni/öfeni

İnsan düşündükçe , baktığı açıyı genişletip sorguladıkça olaylar ve hatta gerçekler şekil değiştirir.
Ama düşünmek bile özgürlük gerektirir , özgürlük ise hayatımızın sınırlarını istediğimiz yere koyma halidir.Başta söylediğim gibi düşündükçe ve sorguladıkça şekil değiştiren kavramlardan biri de özgürlüktür. Bunu geniş bir örnekle anlatmak gerekirse, 19 . yüzyıl sonlarına doğru bir biyologun( Francis Galton ) düşünce sisteminden ‘öjeni’(eugenics) terimi ortaya çıkmıştır , Galton’a göre insanın bir çok özelliğine ait kalıtımının kontrol edilebilir ve yapay bir seçilime gidilebilir bunu sonucunda daha kaliteli veya kusursuz insanlar elde edilmiş olur. Kısaca anlamı ; anlamı kusursuz insan veya kusursuz insan geliştirme halidir. Öjeninin de iki yönü vardır , pozitif ve negatif .Pozitif öjeniye göre kusursuzluk insanı daha özgür kılabilir , sınırlarını genişletebilir, özgürleşme adına bi adım olabilir , ama negatif öjeni insanların elinden haklarını almaktadır , tercih edilmeyen bireylerin…

Kuytu

Üstüne methiyeler düzebileceğim, ya da akşamdan sabaha kadar uzun uzun bakabileceğim, ya da karın soğuğunu hissedebilecek kadar içine girebileceğim bir fotoğraf bu. Doğanın güzelliği, vahşiliğin içinde bile var olabilecek saflığı, uykunun verdiği huzuru, yalnızlığın sessizliği.. belki de hiç biri. Bilmiyorum. Tek bildiğim gördüğüm fotoğraf bir kediye ait.. üzerine kar yağıyor.. 'kuytu' diye bir şey yok.. sadece bir kedi ve kar.. 

Taşıdıkları şeyler

Eğer sabah kalktığınızda, yaşadığınız apartmanın arka duvarının delik deşik olmasını ve gecenin bir kısmını duyduğunuz silah seslerinin ardından girdiğiniz dolapta geçirmeyi savaştan sayıyorsanız, evet, ben bir savaşın içinden geçtim.
Savaşları sevmem. Savaş filmlerini severim. Bununla birlikte ilk kez savaşla ilgili bir kitap okudum; Taşıdıkları şeyler, Tim O'BRIEN
"Üsteğmen Jimmy Cross, New Jersey'deki Mount Sebastian Koleji'nin birinci sınıfında okuyan Martha adlı bir kızın gönderdiği mektupları taşırdı. Bazen zarfın kapağını yalardı, Martha'nın dilinin oraya değdiğini bilerek."

"(...) kendini savaşa, onları bekleyen bütün tehlikelere odaklanmaya zorladı, fakat aşk çok fazla geliyor, felç ediyordu onu. Martha'nın akciğerlerinde uyumak, onun kanını solumak ve avutulmak istiyordu. Bakire olmasını hem istiyor, hem istemiyordu. Onu tanımak istiyordu. Mahrem sırlarını öğrenmek: Neden şiir? Neden bu kadar hüzün? Gözlerindeki grilik neden?"…