Skip to main content

boris vian & duke ellington

beni okuyan , okumaya çalışan , arada bi aklına gelip de sayfama bakan arkadaşlara sözüm ; işe başladığımdan yazamıyorum bi süre .. hatta daha çok fazla şeyi yapamıyorum .. ama sanırım bu da geçici bir süreç . insanoğlunun en önemli özelliği değil mi ki değişen durumlara direk adapte olmak .
6 gün ardarda çalıştığım bir haftanın pazar günü 'tatilini' hayal edebiliyor musunuz? . gün bitsin istemiyorum , uyumuyorum o nedenle ısrarla .
akşamüzeri bi an içime 'günlerin köpüğü- boris vian' okuma hissi ve de isteği geldi. çok uzun zamandır duyarım , düşünürüm , görürüm raflarda ama elim gitmezdi , içimden derdim zamanı gelince elim zaten gider.. Bi an toparlandım gittim esparka , onunla bir de duke ellington ın cd si var mı ona bakmaya .. çünkü iki eser daha doğrusu iki kişilik çok ilişkili --> Boris Vian & Duke Ellington
Ama ikisini de bulamadım . İçimdeki birşey satın alma içgüdüsünü sanırım gereksiz şeylerle giderdim . Ama bir tanesinden hala emin değilim , kadavra adında bir kitap .. bahsederim okudukça .. vaktim olursa.. bir de buraya hatırlatma mesajı yazıyorum ---> yagmurun dediği kitabı al , ekşiden baktın ilginçmiş ---> aşırı gürültülü ve inanılmaz yakın .

Comments

Popular posts from this blog

öjeni/öfeni

İnsan düşündükçe , baktığı açıyı genişletip sorguladıkça olaylar ve hatta gerçekler şekil değiştirir.
Ama düşünmek bile özgürlük gerektirir , özgürlük ise hayatımızın sınırlarını istediğimiz yere koyma halidir.Başta söylediğim gibi düşündükçe ve sorguladıkça şekil değiştiren kavramlardan biri de özgürlüktür. Bunu geniş bir örnekle anlatmak gerekirse, 19 . yüzyıl sonlarına doğru bir biyologun( Francis Galton ) düşünce sisteminden ‘öjeni’(eugenics) terimi ortaya çıkmıştır , Galton’a göre insanın bir çok özelliğine ait kalıtımının kontrol edilebilir ve yapay bir seçilime gidilebilir bunu sonucunda daha kaliteli veya kusursuz insanlar elde edilmiş olur. Kısaca anlamı ; anlamı kusursuz insan veya kusursuz insan geliştirme halidir. Öjeninin de iki yönü vardır , pozitif ve negatif .Pozitif öjeniye göre kusursuzluk insanı daha özgür kılabilir , sınırlarını genişletebilir, özgürleşme adına bi adım olabilir , ama negatif öjeni insanların elinden haklarını almaktadır , tercih edilmeyen bireylerin…

Kuytu

Üstüne methiyeler düzebileceğim, ya da akşamdan sabaha kadar uzun uzun bakabileceğim, ya da karın soğuğunu hissedebilecek kadar içine girebileceğim bir fotoğraf bu. Doğanın güzelliği, vahşiliğin içinde bile var olabilecek saflığı, uykunun verdiği huzuru, yalnızlığın sessizliği.. belki de hiç biri. Bilmiyorum. Tek bildiğim gördüğüm fotoğraf bir kediye ait.. üzerine kar yağıyor.. 'kuytu' diye bir şey yok.. sadece bir kedi ve kar.. 

Taşıdıkları şeyler

Eğer sabah kalktığınızda, yaşadığınız apartmanın arka duvarının delik deşik olmasını ve gecenin bir kısmını duyduğunuz silah seslerinin ardından girdiğiniz dolapta geçirmeyi savaştan sayıyorsanız, evet, ben bir savaşın içinden geçtim.
Savaşları sevmem. Savaş filmlerini severim. Bununla birlikte ilk kez savaşla ilgili bir kitap okudum; Taşıdıkları şeyler, Tim O'BRIEN
"Üsteğmen Jimmy Cross, New Jersey'deki Mount Sebastian Koleji'nin birinci sınıfında okuyan Martha adlı bir kızın gönderdiği mektupları taşırdı. Bazen zarfın kapağını yalardı, Martha'nın dilinin oraya değdiğini bilerek."

"(...) kendini savaşa, onları bekleyen bütün tehlikelere odaklanmaya zorladı, fakat aşk çok fazla geliyor, felç ediyordu onu. Martha'nın akciğerlerinde uyumak, onun kanını solumak ve avutulmak istiyordu. Bakire olmasını hem istiyor, hem istemiyordu. Onu tanımak istiyordu. Mahrem sırlarını öğrenmek: Neden şiir? Neden bu kadar hüzün? Gözlerindeki grilik neden?"…