Skip to main content

i dont like cricket , cause i love it ! :)


Teoman'ın bir şarkı sözüyle başlamak lazım bu kez .. " boşver beni mühim değilim / bu onun hikayesi .."


Oliver (Broom) İngiltere 'den Türkiye ye bisikletle geldi ve burdan Avustralya'ya gitmeyi planlıyor. 'bisikletle' kısmını tekrarlamak da fayda var. 2 aydır bisikletle yolculuk yapan Oliver'ın bizde geçirdiği 5 gün boyunca en çok konuşulan konu tabi ki yaptığı yolculuktu . Bunu neden yaptığı , amaçları , harcadığı enerji , para , zaman , tanıdığı yeni insanlar , kültürler , insanların onu anlamaması , onun insanları anlamaması vb.
Oliver ın henüz gelmediği haftasonunda ben de kampa gitmeyi planlamıştım . Fakat sabah kalktığımda boğazım biraz şişmişti. ve vazgeçtim . Ardından Oliver gelip , bana iki aydır bisikletle yolculuk yaptığını söylediğinde sınırlarımın ne kadar dar olduğunu farkettim .
Evet böylesine tehlikeli ama bir yandan da macera dolu yolculuğa çıkmanın farklı sebepleri vardır. Ve eminim hepsi iyi sebepler değildir. Örneğin bişeylerden kaçmak için bu yol seçilebilir , ya da eğer kişi sorunsuz ve mutlu bir hayat yaşıyorsa bulunduğu yerde o zaman bu yolculuğa çıkmaz. Fakat ben Oliver 'ı bildiğim iyi yönleriyle kendime örnek almayı ve hatırlamayı yeğliyorum .
Onun gösterdiği cesareti hayatım boyunca gösterebileceğimi sanmıyorum . Ama bundan sonra alacağım kararlarda mutlaka aklıma gelecektir :) ve beni yönlendirecektir.
Bu sabah yani 2010 un ilk gününde onu uğurladık . Bir gece önce bize şunu sordu 'i plan to go 100 km tomorrow , what's yours? "
Sanırım henüz uğruna 100 km gidebileceğim bir amacım yok . Bunu bana farkettirdiğin için teşekkür ederim Oli.
Yolun açık olsun .

ps. Oliver 'ı takip etmek isterseniz eğer :

http://cyclingtotheashes.wordpress.com/

For Oli


i can start with the lyrics from a Teoman's song . " Forget me , not important , this is his story.."


Oliver (Broom) came to Turkey from England by bicycle , and he is planing to go Australia. I think i should repeat part of 'by bicycle' . Oliver who had a trip for 2 months in the past , and we talked generally about his travel , goal, energy, money , time , meeting new people , new cultures, missunderstandings during 5 days..


The weekend before he came , i planned to go for camping , but in the morning iwas feeling like ill , and then give up . One day later Oliver came. when he talked about his difficult trip , i realized that i have very close borders.

Well, for this kind of dangerous but at same time full of incidents travel , needs different reasons. i am sure that not all of them are good . For ex; if you want to escape from smt than you can choose this way . or if you are really happy , and everything is great in your hometown then you dont choose this way . But i want to remember him with his good and strong sides.

To show like his bravery is very difficult and i know that i cant ever. But after this moment i will remind him when i try to decide for something important then can lead me .
First day of this year , we sended off him . The last day in 2009 , he asked me " i plan to go 100 km tomorrow, what's yours "

I dare say , i dont have any goal to go 100 km for it . You made me realized this , thank you Oliver .
I wish you more than 'good luck'

if you want to follow Oli , you can use this link :
http://cyclingtotheashes.wordpress.com/

Comments

Buju Banton said…
Right on... Nice post, you have a Hungarian supporter :)
Sam Collins said…
Lovely post.

I think you should remember the good and strong sides

Popular posts from this blog

öjeni/öfeni

İnsan düşündükçe , baktığı açıyı genişletip sorguladıkça olaylar ve hatta gerçekler şekil değiştirir.
Ama düşünmek bile özgürlük gerektirir , özgürlük ise hayatımızın sınırlarını istediğimiz yere koyma halidir.Başta söylediğim gibi düşündükçe ve sorguladıkça şekil değiştiren kavramlardan biri de özgürlüktür. Bunu geniş bir örnekle anlatmak gerekirse, 19 . yüzyıl sonlarına doğru bir biyologun( Francis Galton ) düşünce sisteminden ‘öjeni’(eugenics) terimi ortaya çıkmıştır , Galton’a göre insanın bir çok özelliğine ait kalıtımının kontrol edilebilir ve yapay bir seçilime gidilebilir bunu sonucunda daha kaliteli veya kusursuz insanlar elde edilmiş olur. Kısaca anlamı ; anlamı kusursuz insan veya kusursuz insan geliştirme halidir. Öjeninin de iki yönü vardır , pozitif ve negatif .Pozitif öjeniye göre kusursuzluk insanı daha özgür kılabilir , sınırlarını genişletebilir, özgürleşme adına bi adım olabilir , ama negatif öjeni insanların elinden haklarını almaktadır , tercih edilmeyen bireylerin…

Kuytu

Üstüne methiyeler düzebileceğim, ya da akşamdan sabaha kadar uzun uzun bakabileceğim, ya da karın soğuğunu hissedebilecek kadar içine girebileceğim bir fotoğraf bu. Doğanın güzelliği, vahşiliğin içinde bile var olabilecek saflığı, uykunun verdiği huzuru, yalnızlığın sessizliği.. belki de hiç biri. Bilmiyorum. Tek bildiğim gördüğüm fotoğraf bir kediye ait.. üzerine kar yağıyor.. 'kuytu' diye bir şey yok.. sadece bir kedi ve kar.. 

Taşıdıkları şeyler

Eğer sabah kalktığınızda, yaşadığınız apartmanın arka duvarının delik deşik olmasını ve gecenin bir kısmını duyduğunuz silah seslerinin ardından girdiğiniz dolapta geçirmeyi savaştan sayıyorsanız, evet, ben bir savaşın içinden geçtim.
Savaşları sevmem. Savaş filmlerini severim. Bununla birlikte ilk kez savaşla ilgili bir kitap okudum; Taşıdıkları şeyler, Tim O'BRIEN
"Üsteğmen Jimmy Cross, New Jersey'deki Mount Sebastian Koleji'nin birinci sınıfında okuyan Martha adlı bir kızın gönderdiği mektupları taşırdı. Bazen zarfın kapağını yalardı, Martha'nın dilinin oraya değdiğini bilerek."

"(...) kendini savaşa, onları bekleyen bütün tehlikelere odaklanmaya zorladı, fakat aşk çok fazla geliyor, felç ediyordu onu. Martha'nın akciğerlerinde uyumak, onun kanını solumak ve avutulmak istiyordu. Bakire olmasını hem istiyor, hem istemiyordu. Onu tanımak istiyordu. Mahrem sırlarını öğrenmek: Neden şiir? Neden bu kadar hüzün? Gözlerindeki grilik neden?"…