Skip to main content

¿?Yaz okulu kapsamında Brüksel e de gittik , akşam yemeği için hazırlanırken bir şey istemek için arkadaşımın odasına gittim . Kapıyı Dalia açtı , Mısır dan bir arkadaş.. Pek tatlıdır kendisi.. ama sanki bir sorun vardı , ya d abir değişiklik kendisinde , ama tam anlayamadım .. Sonra yemekte tekrar karşılaşınca aklıma geldi , kendisi aslında başı kapalı yaşar . Ama oda da öyle değildi , uzun kıvırcık saçları odanın içindeyken gayet özgürdü , değişiklik buydu ama ben farketmedim .. Ben de o akşam saçıma bir çiçek takmıştım .. Dalia taksa ona da yakışırdı elbet.. ve aynı grupta bir de İran lı arkadaşım vardı . O da kendi ülkesinde kapalı ama 'zorunda olduğu için ' , Almanya dayken kullanmadı örtüsünü . Konuştuk biraz.. Böyle tehdit yaşamayan ülkelerde yaşayan arkadaşların tepkisi genelde 'eğer kullanmak istiyorlar kullanabilirler başörtüsünü ' idi. Ben de bunun üstüne 'ama onlar isteyerek takmıyor baba veya koca baskısından dolayı takmak zorundalar' dedim .. O zaman İranlı arkadaşım 'aslında benim babam takmamı istemiyor ama bu ülkede bir kural olduğu için 'artık' babam da bir şey yapamıyor ' dedi.

Keşke şunu hepimizin aklı alsa 'başörtüsü kadına ait bir şey değildir ' söylenecek o kadar çok söz , kurulacak o kadar cümle var ki bu konu da .. ama bence her insanın kendisinin bunu en incesine kadar düşünüp anlamaya çalışması gerekir. Benim bu konu üzerindeki gözlemim ise şöyle , kadın isteyerek girmedi bu örtünün altına , dolayısıyla kendi istediği içinde çıkamıyor . Çıkmak için de erkeğe ihtiyacı var . O nedenle bu dönemde 'kim nasıl istiyorsa öyle yaşasın , isteyen başörtüsü taksın istemeyen takmasın ' demek özgürlük değildir , taraf tutmaktır !

Comments

Popular posts from this blog

öjeni/öfeni

İnsan düşündükçe , baktığı açıyı genişletip sorguladıkça olaylar ve hatta gerçekler şekil değiştirir.
Ama düşünmek bile özgürlük gerektirir , özgürlük ise hayatımızın sınırlarını istediğimiz yere koyma halidir.Başta söylediğim gibi düşündükçe ve sorguladıkça şekil değiştiren kavramlardan biri de özgürlüktür. Bunu geniş bir örnekle anlatmak gerekirse, 19 . yüzyıl sonlarına doğru bir biyologun( Francis Galton ) düşünce sisteminden ‘öjeni’(eugenics) terimi ortaya çıkmıştır , Galton’a göre insanın bir çok özelliğine ait kalıtımının kontrol edilebilir ve yapay bir seçilime gidilebilir bunu sonucunda daha kaliteli veya kusursuz insanlar elde edilmiş olur. Kısaca anlamı ; anlamı kusursuz insan veya kusursuz insan geliştirme halidir. Öjeninin de iki yönü vardır , pozitif ve negatif .Pozitif öjeniye göre kusursuzluk insanı daha özgür kılabilir , sınırlarını genişletebilir, özgürleşme adına bi adım olabilir , ama negatif öjeni insanların elinden haklarını almaktadır , tercih edilmeyen bireylerin…

Kuytu

Üstüne methiyeler düzebileceğim, ya da akşamdan sabaha kadar uzun uzun bakabileceğim, ya da karın soğuğunu hissedebilecek kadar içine girebileceğim bir fotoğraf bu. Doğanın güzelliği, vahşiliğin içinde bile var olabilecek saflığı, uykunun verdiği huzuru, yalnızlığın sessizliği.. belki de hiç biri. Bilmiyorum. Tek bildiğim gördüğüm fotoğraf bir kediye ait.. üzerine kar yağıyor.. 'kuytu' diye bir şey yok.. sadece bir kedi ve kar.. 

Taşıdıkları şeyler

Eğer sabah kalktığınızda, yaşadığınız apartmanın arka duvarının delik deşik olmasını ve gecenin bir kısmını duyduğunuz silah seslerinin ardından girdiğiniz dolapta geçirmeyi savaştan sayıyorsanız, evet, ben bir savaşın içinden geçtim.
Savaşları sevmem. Savaş filmlerini severim. Bununla birlikte ilk kez savaşla ilgili bir kitap okudum; Taşıdıkları şeyler, Tim O'BRIEN
"Üsteğmen Jimmy Cross, New Jersey'deki Mount Sebastian Koleji'nin birinci sınıfında okuyan Martha adlı bir kızın gönderdiği mektupları taşırdı. Bazen zarfın kapağını yalardı, Martha'nın dilinin oraya değdiğini bilerek."

"(...) kendini savaşa, onları bekleyen bütün tehlikelere odaklanmaya zorladı, fakat aşk çok fazla geliyor, felç ediyordu onu. Martha'nın akciğerlerinde uyumak, onun kanını solumak ve avutulmak istiyordu. Bakire olmasını hem istiyor, hem istemiyordu. Onu tanımak istiyordu. Mahrem sırlarını öğrenmek: Neden şiir? Neden bu kadar hüzün? Gözlerindeki grilik neden?"…