Thursday, August 13, 2009
...artık yeni bir ilgi alanım var .. katedral ve kilise mimarisi.. beni bu konuda meraklandıran ise 'Kölner Dom'
yani dünyanın en büyük 3. katedrali.. öncelikle biraz tarihi bilgi vermek gerekirse eğer ..
... Almanya ya en çok turisti çeken bu yapı 1200 lü yıllarda yapılmaya başlanmış , fakat biraz uzun sürmüş -600 küsur yıl- ve de 1880 de kullanıma açılmış ...Bu nedenle kendisi 'bitirilemeyen katedral' şeklinde ünlenmiş. 157 metre yüksekliğindeki Dom Katolik Katedralinin 509 basamağı var . Bu devasal yapı siz şehirde nereye giderseniz gidin peşinizde , onu görmek için kafanızı kaldırmanız yeterli.. pusula görevi görüyor sanki :)

tarihi bilgileri geçip ne hissettirdiğine gelirsek eğer..

öncelikle 25 yaşına kadar bildiğim 'büyük' kelimesinin anlamı yeterince büyük değilmiş onu anladım Dom'u görünce .. gerçek olduğunu bilmesem , hayal gücüm aklımda canlandırmaya yetmiyor diyeceğim ama değil .. sanki yaşıyor gibi .. yani karşısında dururken bu yapının canlı olması gerektiğini düşünüyorsunuz .. ve daha bir çok şey düşündürtüyor size.. sorgulatıyor.. sonunda tabi başınız dönüyor ..


eğer bir tanrı varsa diyorsunuz kesin bunun içinde yaşıyor :) içeri girdiğinizde ise sizi alıp götüren dünya hakkında konuşmamayı tercih ederim zira çok manevi.. umarım bir şansınız olur bu maneviyatı yaşamaya..Eğer Köln e yukarıdan bakmak istiyorsanız kesinlikle Dom doğru yer , sadece bir kaç basamak var aşmanız gereken .. 509+509 .. çok dar bir minare içinde yol alınıyor , iki kişi geçmek zor .. yukarı çıkanlardan yükselen nefes alıp verme sesi benim gibi 'klostrofobi'si olanlar için durumu daha da zorlaştırıyor.. gerçi ben bu yükseklik-ve-kapalı-yerde-kalma-korkumla Dom'un tepesinde ne arıyorum onu da bilmiyorum :) sonuçta aşağı indiğimizde bayılmak üzereydim ..

Dom beni yerle bir etti :) başımı döndürdü , bütün enerjimi aldı .. ama tabii benden aldıklarının yerine yenilerini koydu .. ben de yenilenerek ayrıldım Köln den ..

tarih : 11.08.09

No comments:

Camdan mezbahalar *

Bu yazıda hayvanlara yapılan işkencelerin videosunu neden izlemediğinizi ve neden izlemeniz gerektiğini yazıcam. " Kaz tüyünün n...