Tuesday, February 10, 2009

Wittgenstein öğretisi



Birbirimize benzemek zorunda olmadığımız için kimseye benzemek zorunda değilim işte sırf bu yüzden 'herkes yapıyor ama ..' ' herkes giyiyor ama.. ' 'kimse bişey demiyor ama ..' gibi savunmalara gülmüşüm ve hiç de kendimi bu şekilde savunmamışımdır. Benim oyunumda benim kurallarım geçerlidir , seninkinde senin kuralların , ama biz kalkıp iki kişilik bir oyunda diğerlerinin kuralların kullanırsak işte orda mücadeleden vazgeçip 'bırakırız' olan biteni..
İşte tam da burda yani benim kelimelerimin yetmediği yerde bir filozof imdadıma yetişiyor ," Wittgenstein’e göre, insanı yanlışa sürükleyen şey, onun sözcüklerin bir oyunda nasıl kullanıldıklarına bakarak, aynı sözcüklerin başka bir oyunda da aynı şekilde kullanılacağını düşünmesidir. O, birinci oyunun kurallarının ikinci oyunda da aynen geçerli olduğunu düşünür ve böylelikle de çıkmaza girer. . Bu konuda açıklığa varmanın yolu, Wittgenstein’e göre, dili doğal çerçevesi içinde ele almak ve insanların bir şeyler söyledikleri zaman, içinde bulundukları durumları, bunların söylenmesine eşlik eden davranışları hesaba katmaktır."
O yüzden her oyunun kendi içinde kuralları , ve her insanın kendine ait bi oyun alanı olduğunu unutmamak gerek ; bu nedenle beni sadece benim kurallarımla yargılarsan sana mantıklı bir cevap verebilirim.

No comments:

Diktatörlüğün Psikolojisi kitabından alıntılar

2014 Haziran 2018 seçimlerini de yine hileyle hurdayla, oy kaçırmalarla, oy sokmalarla, sabaha kadar kaybolan muhalefeti ve sonuçta yine uzu...