Thursday, February 5, 2009

Yaşam kısa , Oku !


"İngiltere ve Fransa da toplumun %21 'i , Japonya 'da %14'ü , Amerika'da %12 'si düzenli kitap okurken , Türkiye de onbinde bir kişi kitap okuyor ! Vatandaşların ihtiyaç listesinde 235. sırada kitap var . Necip Türk milleti günde ortalama 5 saat televizyon izliyor;(O da Discovery Channel veya İz tv falan değil , dizi!) öte yandan kitap okumaya yılda 6 saat ayırıyor. Bir japon yılda ortalama 25, Bir İsviçreli 10 , bir Fransız 7, bir Türk ise 10 yılda 1 kitap okuyor. Birleşmiş Milletler İnsani Gelişim Raporu'nda kitap okuma sıralamasında Türkiye ,; Libya , Tanzanya , Kongo ve Ermenistan gibi ülkelerin arkasında, 86. sırada yer alıyor .." (İstatistiki bilgiler 5 şubat 2009 tarihli Cumhuriyet Gazetesi Odak Noktası adlı köşe yazısından alınmıştır )

Kitap okumayan insanlarla konuşmakta- anlaşmakta , onlara karşı kendimi ifade etmekte zorluk çekiyorum , doğruya doğru . Çevrende kitap okuyan kaç kişi var derseniz , bir elin beş parmağını geçmez , ne acı! Ama benim kadar sık kitap okuyan insanlarla tanıştığımda frekansımız hemen uyuşur , aynı dilden konuşuruz . Birinin elinde bir kitap görsem , ne okuyorsun demeden geçemem ki ben ..
Kitap okumuyorsunuz ya çok kızıyorum size ! Kitap okumadığımız için böyleyiz , bunu ne zaman farkediceksiniz bilmiyorum ki .. kitapların yerini gezmek görmek , dergi gazete karıştırmak hiç bir zaman tutmaz ki , bunun ayırdına ne zaman varıcaksınız , hiç bilmiyorum ki.. Kitap okumak bir hobi değildir , çünkü kitap okumak o kadar basit bir şey değildir .. Bir ihtiyaçtır .. bu kişisel bir görüş değil kesinlikle , olması gereken sadece . Ve birşeyler olması gerektiği gibi olsaydı her şey çok daha güzel olurdu bu ülkede ve bu hayatta . Ama biz daha sıfır noktasında bile değiliz ki , 'kitap okuma'ya hobi gözüyle baktıktan sonra ne kadar yol alabiliriz ki daha ? Evet kızmakta çok haklıyım ! kitap okumaya zaman ayırmayan arkadaşıma ! ve hatta babama bile ! Bugüne kadar ki birikimin yeter baba sana diyemem , çünkü sen hala iki çocuk büyütüyorsun .. sen hala bana nasihat veriyorsan , okumalısın , nasihatlarında ilerlemeli zaman gibi.. ve hatta anne senin içinde aynı şeyler geçerli . ve Türkiye nin çoğunluğu içinde aynı şekilde .. siz okumadıkça geriye gidicez , daha geriye .. Ama şu anda öyle bir durumdayız ki neden kitap okumuyorsun diye sormak bile kabahat , dışarıda otobüs beklerken bişeyler okumak bile acayip ilginç bir şey ! Kitap okumaktan zevk almak meselesini aşın artık ! kim dedi ki size her zaman zevkli olacak diye ? Öyle kitaplarda vardır mutlaka , pek çok .. ama öğrenmeniz gereken ve çok da zevkli olmayan pek çok şeyi yine kitaplardan öğrenmek durumundasınız . Böyle dediğimde aklınıza ders kitapları geliyorsa ortaokulda olmadığınızı hatırlatmam gerek . Tabi okumak yerine birilerinin size anlatmasını öğretmesini de bekleyebilirsiniz ama o zaman başkalarının terazisini kullanmış olursunuz .. Ahmet Cemal in dediği gibi daha ne kadar başkalarının terazisini kullanabilirsiniz? ya sizin terazileriniz?

No comments:

Camdan mezbahalar *

Bu yazıda hayvanlara yapılan işkencelerin videosunu neden izlemediğinizi ve neden izlemeniz gerektiğini yazıcam. " Kaz tüyünün n...