Monday, December 22, 2008

Bilim ?


Neden bilimden bu kadar uzağız? Neden cafe de otururken , ya da ev de vakit geçirirken hep gazete , dergi (sanat , magazin , spor) karıştırıyoruz , okuyoruz da bilime bu kadar ağırlık vermiyoruz? Neden evlerde cosmopolitanlar birikirken bir yandan da ng ler , geo lar , atlaslar yükselmiyor ?
Gözümüze sürdüğümüz rimel , gözümüzden daha mı cezbedici? ya da bir kasın nasıl çalıştığını bilmeyen bir insanın futbolla ilgili yaptığı yorum ne kadar gerçekçi?
Düşünmekten mi kaçıyoruz yoksa? aklıma ilk gelen cevap bu da ..
*
Tamam Deniz , bu senin bölümün , sen bilebilirsin , biz bilmesek de olur :S gibi bir cevapta alabilirim ben sorularıma , çok da muhtemeldir. Ama bilim - biyoloji senle ilgili , benle ilgili.. canlı dünyası yani .. sen nerden geldin nereye gidiyorsun , senden önce kim vardı bu topraklarda.. peki bu değişim nasıl gerçekleşiyor yoksa hiç mi değişim olmuyor? ilk günkü gibi miyiz? ...
"maymundan gelmek " deyimi ne kadar doğru , özünde yatan ne ?
Ama tabiki "ne alakası var cnm " şeklinde sıyrılmak çok daha kolay .. az enerji harcıyoruz .. midyelerde az enerji harcıyor hatırlatıyım dedim .. kayalara tutunup sadece gelen suya karşı koyuyorlar .. ama bir süre sonra onu da yapamıyorlar ..
*
Evet zordur bilim , bilim okumak , anlamaya çalışmak .. ama bu tamamen bilime ayırdığınız sinir hücrelerinizin miktarı ile ilgili .. Eğer siz bu konuya yönelip , öğrenmek isterseniz sinir hücreleriniz size yardımcı olucaktır =)
*
Başlangıç için bir kitap önerebilirim , "Biyoloji budur " - Ernst Mayr ..

iyi okumalar =)

ve Prof. Richard Dawkins'ten bir alıntı .. ( uzun zamandır hiç bir metin beni böyle etkilemememişti , o yüzden bu metinle karşılaşmamı sağlayan Özgür Çankaya 'ya teşekkürler..)

"insanların hayatlarında, nesnel dünyadan öte birşeye ihtiyaçları olduğu söylenir. Bu nesnel dünyanin dolduramayacağı bir boşluk vardır; insanların hayatlarının bir amacı olduğuna inanmaları gerekir. Madem amaç istiyorsunuz, o "nesnel" dünyayı araştırmakla başlayin işe; daha da öte birşeye ihtiyacınız olduğuna karar vermeden önce, elinizdekilerin ne olduğunu öğrenin. Daha ne kadar fazla isteyebilirsiniz ki? Burnunuzun dibindeki dünyayı öğrenmeye başladığınızda anlayacaksınız ki orada hayal edebileceğinizden de fazlası var. DoldurulmasIna ihtiyaç olduğunu düşündüğünüz hayali boşluğu bilimle doldurmak icin illa bir bilimadami olmanıza gerek yok. Tek gereken, bilimin laborotuvarlardan cıkarılıp, kültürümüze salınmasıdır."
bir de Bernard Shaw'dan ;
'Yaşama hakkı kötüye kullanılır , sürekli sorgulanmazsa..'

1 comment:

Özgür Çankaya said...

ellerine sağlık, güzel bir yazı olmuş.:)

Camdan mezbahalar *

Bu yazıda hayvanlara yapılan işkencelerin videosunu neden izlemediğinizi ve neden izlemeniz gerektiğini yazıcam. " Kaz tüyünün n...