Skip to main content

günlerden özlem ...


özledim ..
ailemi - evimi-çanakkaleyi özledim ..
ablamı - koray abiyi ..
marmaris te deniz kenarında uzun yalıdan yat limanına kadar yürümeyi , gökova da akşam üzeri güneş batarken plajda kitap okumayı ve uyuya kalmayı ... kampta yakamozun olduğu gecelerde denize girmeyi ve sabahlamayı , deniz kenarında oturup bi yandan muhabbet ederken bi yandan güneşin doğmasını beklemeyi ..
hamakta uyumayı özledim ..
pelin i özledim ..
beyoğlunda vakit geçirmeyi , bi boydan bi boya mekik dokumayı ..
tiyatroların kulislerine gidip fotoğraf çekmeyi özledim ve hatta sadece ' fotoğraf çekmeyi ' de özledim ..
dışarı çıkıp biraz kafa dağıtmayı mümkünse bi iki kadeh şarap içmeyi onun getirdiği psikolojiyle hayatın negatif tarafından uzak sohbet etmeyi..
en basitinden kahvemi hazırlayıp battaniyenin içine gömülüp film izlemeyi de özledim ..
özlemekle mi geçer ömür ? bunun bi çaresi yok mudur?

Comments

muammerokumus said…
özlemler dinmiştir bitmiştir umarım
bayram tatili sağolsın en azından birinin yanına tik koyabilirim =)
muammerokumus said…
el de var bir diyorsun:) Özlemek kavuşmak için bahanedir. İyi bir bahane hem de.

Popular posts from this blog

öjeni/öfeni

İnsan düşündükçe , baktığı açıyı genişletip sorguladıkça olaylar ve hatta gerçekler şekil değiştirir.
Ama düşünmek bile özgürlük gerektirir , özgürlük ise hayatımızın sınırlarını istediğimiz yere koyma halidir.Başta söylediğim gibi düşündükçe ve sorguladıkça şekil değiştiren kavramlardan biri de özgürlüktür. Bunu geniş bir örnekle anlatmak gerekirse, 19 . yüzyıl sonlarına doğru bir biyologun( Francis Galton ) düşünce sisteminden ‘öjeni’(eugenics) terimi ortaya çıkmıştır , Galton’a göre insanın bir çok özelliğine ait kalıtımının kontrol edilebilir ve yapay bir seçilime gidilebilir bunu sonucunda daha kaliteli veya kusursuz insanlar elde edilmiş olur. Kısaca anlamı ; anlamı kusursuz insan veya kusursuz insan geliştirme halidir. Öjeninin de iki yönü vardır , pozitif ve negatif .Pozitif öjeniye göre kusursuzluk insanı daha özgür kılabilir , sınırlarını genişletebilir, özgürleşme adına bi adım olabilir , ama negatif öjeni insanların elinden haklarını almaktadır , tercih edilmeyen bireylerin…

Kuytu

Üstüne methiyeler düzebileceğim, ya da akşamdan sabaha kadar uzun uzun bakabileceğim, ya da karın soğuğunu hissedebilecek kadar içine girebileceğim bir fotoğraf bu. Doğanın güzelliği, vahşiliğin içinde bile var olabilecek saflığı, uykunun verdiği huzuru, yalnızlığın sessizliği.. belki de hiç biri. Bilmiyorum. Tek bildiğim gördüğüm fotoğraf bir kediye ait.. üzerine kar yağıyor.. 'kuytu' diye bir şey yok.. sadece bir kedi ve kar.. 

Taşıdıkları şeyler

Eğer sabah kalktığınızda, yaşadığınız apartmanın arka duvarının delik deşik olmasını ve gecenin bir kısmını duyduğunuz silah seslerinin ardından girdiğiniz dolapta geçirmeyi savaştan sayıyorsanız, evet, ben bir savaşın içinden geçtim.
Savaşları sevmem. Savaş filmlerini severim. Bununla birlikte ilk kez savaşla ilgili bir kitap okudum; Taşıdıkları şeyler, Tim O'BRIEN
"Üsteğmen Jimmy Cross, New Jersey'deki Mount Sebastian Koleji'nin birinci sınıfında okuyan Martha adlı bir kızın gönderdiği mektupları taşırdı. Bazen zarfın kapağını yalardı, Martha'nın dilinin oraya değdiğini bilerek."

"(...) kendini savaşa, onları bekleyen bütün tehlikelere odaklanmaya zorladı, fakat aşk çok fazla geliyor, felç ediyordu onu. Martha'nın akciğerlerinde uyumak, onun kanını solumak ve avutulmak istiyordu. Bakire olmasını hem istiyor, hem istemiyordu. Onu tanımak istiyordu. Mahrem sırlarını öğrenmek: Neden şiir? Neden bu kadar hüzün? Gözlerindeki grilik neden?"…