Skip to main content

ders 1 - hormonlar


Hormonlar ? hormon nedir biliyor musunuz? ne işimize yararlar? burda oturupta biyolojik açıklamasını yapmayacağım tabiki zira biyolojik açıklamayı her yerden bulabilirsiniz.. Kendi dilimde anlatmaya çalışıcam ..
Şöyle ki mesela iki gün önceye kadar , çok asabi bir tavrım vardı , kimseyle görüşmek istemiyordum , yalnız kalmak istiyordum , hem de hayatımın sonuna kadar .. ama bugün öyle değilim gayette herkesi özlediğimi hissediyorum . Tüm arkadaşlarımla konuşmak istiyorum , beni biraz üzenlerle bile.. işte dün öyleyken bugün böyle olmamın sebebi hormonlar . Evet . Ya da sevgilinizi gördüğünüzde kalbinizin hızla çarpması , sinirlendiğiniz de bir yere vurmak istemeniz ve kollarınızın normale oranla daha güçlenmesi , veya bir şeyden korkmanız ve korktuğunuzda normalde çok daha hızlı koşabilmeniz , mesela Bush un böylesine şiddet yanlısı olması ,RTE nin bütün bu yaptıkları yanında vicdanının sızlamaması .. hepsi hepsiii hormonlar sayesinde ya da hormonlar yüzünden ..

Bir örnekle detaya girerek açıklamak gerekirse .. bir an korkunç bir şey görürsünüz , gözlerinizde ki reseptörler bunu algılar , beyinde ki korku bölümüne iletir , o da böbrek üstü bezinizden adrenalin salgılattırır ve kalbiniz hızla çarpmaya başlar , ve korktuğunuzu hissederseniz .. yani farkettiyseniz , önce hormon sonra duygu . Kaçmak isteği duyarsanız bacaklarınıza doğru kan basıncı artarken , vurma ihtiyacı duyarsanız kollarınıza çok daha fazla kan pompalanır .. İşte bu yüzden şöyle diyebiliriz , hormonlarımız bizi yönetiyor.

Bayanların özel günlerinde gergin olmaları o dönemde ki bir hormon eksikliğinden ya da normalde erkeklerin kadınlara göre şiddete daha eğimli olması erkeklik hormonunun kadınlık hormonundan farklı olmasından kaynaklanır ve tabiki sonuçta beyinde etkilenen yerlerden . Aşkın daha başında salgılanan hormonlar farklıdır , iki insan birbirine alıştıktan sonra salgılanan hormonların adı ve miktarları değişir. Sevgilinize sarıldığınızda başka annenize sarıldığınızda başka hormon salgılarsınız..

Yani örnekleri çoğaltmak mümkün .. sözün özü .. bizi hormonlarımız yönetiyor .. ve bu yüzden de bölümümde en çok dikkatimi çeken konu Endokrinoloji Sistemi . Düşünsenize hormonlarını kontrol altına aldığınız takdirde Bush' u bile yönlendirebilirsiniz=)
not: Her yerde mutluluk hormonu şeklinde bahsedilen Serotonin hormon değildir , neurotransmitter maddedir. Mutluluğa neden olmanın yanında fazlası ve azı migrene yol açar bu da eşittir mutsuzluk ?? yetkililere soruyorum o zaman ben , benim suçum ne?? serotonin salgılasam mı - salgılamasam mı?
dipnot : fotoğraf bana ait değildir.

Comments

Popular posts from this blog

öjeni/öfeni

İnsan düşündükçe , baktığı açıyı genişletip sorguladıkça olaylar ve hatta gerçekler şekil değiştirir.
Ama düşünmek bile özgürlük gerektirir , özgürlük ise hayatımızın sınırlarını istediğimiz yere koyma halidir.Başta söylediğim gibi düşündükçe ve sorguladıkça şekil değiştiren kavramlardan biri de özgürlüktür. Bunu geniş bir örnekle anlatmak gerekirse, 19 . yüzyıl sonlarına doğru bir biyologun( Francis Galton ) düşünce sisteminden ‘öjeni’(eugenics) terimi ortaya çıkmıştır , Galton’a göre insanın bir çok özelliğine ait kalıtımının kontrol edilebilir ve yapay bir seçilime gidilebilir bunu sonucunda daha kaliteli veya kusursuz insanlar elde edilmiş olur. Kısaca anlamı ; anlamı kusursuz insan veya kusursuz insan geliştirme halidir. Öjeninin de iki yönü vardır , pozitif ve negatif .Pozitif öjeniye göre kusursuzluk insanı daha özgür kılabilir , sınırlarını genişletebilir, özgürleşme adına bi adım olabilir , ama negatif öjeni insanların elinden haklarını almaktadır , tercih edilmeyen bireylerin…

Kuytu

Üstüne methiyeler düzebileceğim, ya da akşamdan sabaha kadar uzun uzun bakabileceğim, ya da karın soğuğunu hissedebilecek kadar içine girebileceğim bir fotoğraf bu. Doğanın güzelliği, vahşiliğin içinde bile var olabilecek saflığı, uykunun verdiği huzuru, yalnızlığın sessizliği.. belki de hiç biri. Bilmiyorum. Tek bildiğim gördüğüm fotoğraf bir kediye ait.. üzerine kar yağıyor.. 'kuytu' diye bir şey yok.. sadece bir kedi ve kar.. 

Taşıdıkları şeyler

Eğer sabah kalktığınızda, yaşadığınız apartmanın arka duvarının delik deşik olmasını ve gecenin bir kısmını duyduğunuz silah seslerinin ardından girdiğiniz dolapta geçirmeyi savaştan sayıyorsanız, evet, ben bir savaşın içinden geçtim.
Savaşları sevmem. Savaş filmlerini severim. Bununla birlikte ilk kez savaşla ilgili bir kitap okudum; Taşıdıkları şeyler, Tim O'BRIEN
"Üsteğmen Jimmy Cross, New Jersey'deki Mount Sebastian Koleji'nin birinci sınıfında okuyan Martha adlı bir kızın gönderdiği mektupları taşırdı. Bazen zarfın kapağını yalardı, Martha'nın dilinin oraya değdiğini bilerek."

"(...) kendini savaşa, onları bekleyen bütün tehlikelere odaklanmaya zorladı, fakat aşk çok fazla geliyor, felç ediyordu onu. Martha'nın akciğerlerinde uyumak, onun kanını solumak ve avutulmak istiyordu. Bakire olmasını hem istiyor, hem istemiyordu. Onu tanımak istiyordu. Mahrem sırlarını öğrenmek: Neden şiir? Neden bu kadar hüzün? Gözlerindeki grilik neden?"…