Skip to main content

shutter


İnsanlar ikiye ayrılır , korku filmlerini sevenler ve sevmeyenler .. yok canım daha neler . yani bilmiyorum insanlar ikiye ayrılır mı ama bu yüzden ayrılmazlar ..
ama şunu farkettim , korku filmlerini yanlış gözle izliyoruz , hatta belkide bu yüzden korkuyoruz , ve ben bile düne kadar yanlış değerlendirmişim hep bu tür filmleri ..
Bütün korku filmlerinin ortak özelliği nedir , mutlaka kötü bir taraf ve iyi bir taraf vardır ( filmin başında ) . Kötü taraf kovalar , iyi taraf kaçar . Kadrajı biraz daha daraltırsak yine tüm korku filmlerin ortak noktalarından biride 'kötü ' tarafın aslında kötülük yapmaya başlamadan önce incitildiğidir.. Yani hani biz de deriz , yetişkin hallerinde iyi insan olmayanların çocukluklarına baktığımızda hep kötü aile , arkadaşlar veya anılar görürüz.. Yani şunu farkederiz filmin sonuna doğru en başta kötü kabul ettiğimiz taraf aslında filmin daha öncesinde iyi tarafın yada iyi gözüken tarafın yanlış bir hareketine maruz kalmıştır ..Dediğim gibi incilitilmiştir .. Şimdi burda bu durumu bir çok filmi örnek vererek anlatabilirdim ama düşündüm de verilen örneklerin içinden daha sonra izlemek istedikleriniz olabilir ..
Sadece bundan sonra izlediğiniz korku filmlerinde bu duruma dikkat ederseniz , bence o film size daha çok şey verir.. ve aslında korku filmlerinde anlatılan olay hayatta da hep tekrarlar diğer bir adı karmayla .. kötülük yapma .. peşinden gelir.. iyilik yap .. o da seni bulur .. ;)

Comments

Popular posts from this blog

öjeni/öfeni

İnsan düşündükçe , baktığı açıyı genişletip sorguladıkça olaylar ve hatta gerçekler şekil değiştirir.
Ama düşünmek bile özgürlük gerektirir , özgürlük ise hayatımızın sınırlarını istediğimiz yere koyma halidir.Başta söylediğim gibi düşündükçe ve sorguladıkça şekil değiştiren kavramlardan biri de özgürlüktür. Bunu geniş bir örnekle anlatmak gerekirse, 19 . yüzyıl sonlarına doğru bir biyologun( Francis Galton ) düşünce sisteminden ‘öjeni’(eugenics) terimi ortaya çıkmıştır , Galton’a göre insanın bir çok özelliğine ait kalıtımının kontrol edilebilir ve yapay bir seçilime gidilebilir bunu sonucunda daha kaliteli veya kusursuz insanlar elde edilmiş olur. Kısaca anlamı ; anlamı kusursuz insan veya kusursuz insan geliştirme halidir. Öjeninin de iki yönü vardır , pozitif ve negatif .Pozitif öjeniye göre kusursuzluk insanı daha özgür kılabilir , sınırlarını genişletebilir, özgürleşme adına bi adım olabilir , ama negatif öjeni insanların elinden haklarını almaktadır , tercih edilmeyen bireylerin…

Kuytu

Üstüne methiyeler düzebileceğim, ya da akşamdan sabaha kadar uzun uzun bakabileceğim, ya da karın soğuğunu hissedebilecek kadar içine girebileceğim bir fotoğraf bu. Doğanın güzelliği, vahşiliğin içinde bile var olabilecek saflığı, uykunun verdiği huzuru, yalnızlığın sessizliği.. belki de hiç biri. Bilmiyorum. Tek bildiğim gördüğüm fotoğraf bir kediye ait.. üzerine kar yağıyor.. 'kuytu' diye bir şey yok.. sadece bir kedi ve kar.. 

Taşıdıkları şeyler

Eğer sabah kalktığınızda, yaşadığınız apartmanın arka duvarının delik deşik olmasını ve gecenin bir kısmını duyduğunuz silah seslerinin ardından girdiğiniz dolapta geçirmeyi savaştan sayıyorsanız, evet, ben bir savaşın içinden geçtim.
Savaşları sevmem. Savaş filmlerini severim. Bununla birlikte ilk kez savaşla ilgili bir kitap okudum; Taşıdıkları şeyler, Tim O'BRIEN
"Üsteğmen Jimmy Cross, New Jersey'deki Mount Sebastian Koleji'nin birinci sınıfında okuyan Martha adlı bir kızın gönderdiği mektupları taşırdı. Bazen zarfın kapağını yalardı, Martha'nın dilinin oraya değdiğini bilerek."

"(...) kendini savaşa, onları bekleyen bütün tehlikelere odaklanmaya zorladı, fakat aşk çok fazla geliyor, felç ediyordu onu. Martha'nın akciğerlerinde uyumak, onun kanını solumak ve avutulmak istiyordu. Bakire olmasını hem istiyor, hem istemiyordu. Onu tanımak istiyordu. Mahrem sırlarını öğrenmek: Neden şiir? Neden bu kadar hüzün? Gözlerindeki grilik neden?"…