Tuesday, September 23, 2008

biyo-loji
Evet , belki biraz geç kalmış olabilirim okula adapte olmakta , ama kime göre? Yani benim zaten hiç bir acelem yoktu . Okulda 5. senem ve ilk defa istekle gidiyorum derslere. Demek ki oluyormuş? şeklinde bakışlar olurdu karşımda kesin biri olsaydı . ama değil işte .. bu hissettiklerimi ne geçen sene hissederdim ne de ondan önce.. belki 5. senem olduğu için daha değerli artık ya da 'biyoloji'yi çok daha iyi anlayabildiğim , ısınabildiğim için .. Zor bir bölüm bizimkisi , çook emek vereceksin ve hiç bir zaman tam olarak karşılığını alamayacaksın bundan emin olabilirsin .. Belki bütün günün laboratuvarda geçecek , ya da bir kurbağa bütün gününü mahvedecek .. sonra akşam olup arkadaşlarınla kafa dinlemek için bir kafe de otururken içinden biri bölümünü soracak , sen biyoloji diyeceksin , ve o dudak büküp "o bölümde pek iş yok değil mi?" ya da şu da olabilir " ayy ben biyolojiyi hiç sevmeeem , lisede de hiç yapamazdım zateeen " bazen gözlerini aça aça cevap vereceksin ona " nasıl sevmezsin biyolojiyi , biyoloji sensin , benim , canlılar .. biyolojiyi sevmemek ?..." ya da o enerjiyi bile bulamayacaksın içinde .. Belki hiç bir zaman anlatamayacaksın kimseye derdinin para olmadığını , bilimle uğraşan bir insanın derdinin para olamayacağını .. Bu işle uğraşmayı seçerken çok daha farklı şeyler düşünürken sen , karşındaki annen bile olsa belki anlatamayacaksın geleceğinden neler beklediğini , neler beklemediğini .. ve hatta nelerden vazgeçtiğini .. Belki Nazım 'ın o güzelim 'yaşama dair ' adlı şiirinin ilk bölümü hiç kimseyi etkilemediği kadar seni etkileyecek ...
" Yaşamayı ciddiye alacaksın ,
yani o derecede , öylesine ki ..
Mesela kolların bağlı arkadan , sırtın duvarda
Yahut kacaman gözlüklerin beyaz gömleğinle
bir laboratuvarda insanlar için ölebileceksin ..
hem de yüzünü bile görmediğin insanlar için ..
hem de seni buna kimse zorlamamışken ..
hem de en güzel , en gerçek şeyin yaşamak
olduğunu bildiğin halde .."

Ne biyolojinin 'geleceğin meslekleri ' arasında olması heyecanlandırıcak seni , ne de bilimden uzaklaşan ülken kaygılandıracak .. Oturduğun sırada dersleri anlamlandırmaya çalışırken kafanda , bir de önünde 'perukla' oturan kızın kafasından geçenleri anlamaya çalışacaksın ..
Mutlaka sende bir şeylere inanacaksın , ama köklerini büyütemeyeceksin büyük ihtimalle.. Dünya akıp giderken dışında , senin dünyan etüvdeki bitki kültüründen ibaret olucak ve inanmayacaksın ama bu seni mutlu edecek ..

Zamansa kimsenin hayatında beklemediği gibi sana da bir güzellik yapmayacak , geçip gidenlerin ardından yukardaki gibi güzel kareler kalacak ..

No comments:

Camdan mezbahalar *

Bu yazıda hayvanlara yapılan işkencelerin videosunu neden izlemediğinizi ve neden izlemeniz gerektiğini yazıcam. " Kaz tüyünün n...