Skip to main content

Günlerden Meg Ryan ..


Bir Meg Ryan filmi çoğu zaman her kadını içten etkiler , ve erkekleri de aslında tabi izin verirlerse .. Çünkü onlar gözyaşlarını saklamak için ' bayıltıcı derecede sıkıcı ' sözlerini kullanırlar . Tamam gözyaşı abartı oldu belki ama , şu erkekler ağlamaz kanununu birileri yürürlükten kaldırsaydı eminim buraları sel alırdı . Hepiniz haklısınız .

İlerde bir kitapçım olsun istiyorum yani bir kitapçı dükkanım .. Bütün günümü orda geçiriyim , insanlara yazarlardan , kitaplardan bahsediyim gerekirse tavsiye ediyim . Ve ben de her gün yeni kitaplar , insanlar , yazarlar keşfediyim . Kitap okumanın beni ne kadar mutlu ettiğini insanlara anlatamıyorum , keşke kelimeler yetse . Diyorum ki mesela bir arkadaşıma "şu an seninle konuşmaktan , burda oturmaktan , yolda yürümekten , müzik dinlemekten ... kısacası hayattan öncesine göre on kat zevk almamın sebebi sadece kitaplar ." ama yok yine de anlatamıyorum bir günümü hiç şikayet etmeden kitapçıda dolaşabileceğimi .. Ben yaşlılığım kitaplar arasında geçiricem , ve belki bu yüzden kimseyi rahatsız etmiyicem , yani umarım . Kimbilir ne kitaplar gelip geçecek , ve yine kimbilir hangi kitabı istemeden de olsa yarım bırakıcam ... ölücem ..

Comments

Popular posts from this blog

öjeni/öfeni

İnsan düşündükçe , baktığı açıyı genişletip sorguladıkça olaylar ve hatta gerçekler şekil değiştirir.
Ama düşünmek bile özgürlük gerektirir , özgürlük ise hayatımızın sınırlarını istediğimiz yere koyma halidir.Başta söylediğim gibi düşündükçe ve sorguladıkça şekil değiştiren kavramlardan biri de özgürlüktür. Bunu geniş bir örnekle anlatmak gerekirse, 19 . yüzyıl sonlarına doğru bir biyologun( Francis Galton ) düşünce sisteminden ‘öjeni’(eugenics) terimi ortaya çıkmıştır , Galton’a göre insanın bir çok özelliğine ait kalıtımının kontrol edilebilir ve yapay bir seçilime gidilebilir bunu sonucunda daha kaliteli veya kusursuz insanlar elde edilmiş olur. Kısaca anlamı ; anlamı kusursuz insan veya kusursuz insan geliştirme halidir. Öjeninin de iki yönü vardır , pozitif ve negatif .Pozitif öjeniye göre kusursuzluk insanı daha özgür kılabilir , sınırlarını genişletebilir, özgürleşme adına bi adım olabilir , ama negatif öjeni insanların elinden haklarını almaktadır , tercih edilmeyen bireylerin…

Kuytu

Üstüne methiyeler düzebileceğim, ya da akşamdan sabaha kadar uzun uzun bakabileceğim, ya da karın soğuğunu hissedebilecek kadar içine girebileceğim bir fotoğraf bu. Doğanın güzelliği, vahşiliğin içinde bile var olabilecek saflığı, uykunun verdiği huzuru, yalnızlığın sessizliği.. belki de hiç biri. Bilmiyorum. Tek bildiğim gördüğüm fotoğraf bir kediye ait.. üzerine kar yağıyor.. 'kuytu' diye bir şey yok.. sadece bir kedi ve kar.. 

Taşıdıkları şeyler

Eğer sabah kalktığınızda, yaşadığınız apartmanın arka duvarının delik deşik olmasını ve gecenin bir kısmını duyduğunuz silah seslerinin ardından girdiğiniz dolapta geçirmeyi savaştan sayıyorsanız, evet, ben bir savaşın içinden geçtim.
Savaşları sevmem. Savaş filmlerini severim. Bununla birlikte ilk kez savaşla ilgili bir kitap okudum; Taşıdıkları şeyler, Tim O'BRIEN
"Üsteğmen Jimmy Cross, New Jersey'deki Mount Sebastian Koleji'nin birinci sınıfında okuyan Martha adlı bir kızın gönderdiği mektupları taşırdı. Bazen zarfın kapağını yalardı, Martha'nın dilinin oraya değdiğini bilerek."

"(...) kendini savaşa, onları bekleyen bütün tehlikelere odaklanmaya zorladı, fakat aşk çok fazla geliyor, felç ediyordu onu. Martha'nın akciğerlerinde uyumak, onun kanını solumak ve avutulmak istiyordu. Bakire olmasını hem istiyor, hem istemiyordu. Onu tanımak istiyordu. Mahrem sırlarını öğrenmek: Neden şiir? Neden bu kadar hüzün? Gözlerindeki grilik neden?"…