Skip to main content

yine aynı dönem ..

Kendimi corpse bride gibi hissettim bugün , ama neden diye sormayın zira mantıklı bir sebebi yok ama öyle .. ve ikinci bölümünü izlemediğim için ne olduğunu merak ettim filmin sonunda..

Yine aynı dönemdeyiz , susuyoruz .. böyle böyle bitmiyor mu zaten hayat ? Hadi şimdi sen git , biraz da seni özliyim .. sonra susalım yine , güzel cümleler kalsın içimde , içinde .. söylenmedikten sonra da zaten hiç bi faydası yok bize o cümlelerin .. sen istedin , veya sen de istedin desem .. cümleler çürüsün içimizde .. yarın ölmeyeceğimizden de o kadar eminiz ki artık kim ilk adımı atarsa .. yine de yarın bi gün , biz susarken ben yanlışlıkla ölürsem falan kusuruma bakma , ya da bakmayın .. zira sana susmuyorum bir tek ya da benim hayatımda böyle susan bir grup var , paylaşmak istemeyen ya da benimle paylaşmak istemeyen .. aradığım yerde bulamadığım .. dolayısıyla güvenemediğim .. sadece istedikleri zaman dilimlerinde görülebilen , diğer zamanlarda ulaşamadığım ..

O yüzden bundan sonra beni her zaman bıraktığınız yerde bulamazsanız , şaşırmayın .. söz vermiyim , yarın ölebilirim ..
Ben elimde pandora nın kutusu , öylece oturur beklerim , ama açmam merak etmeyin ..

Comments

Popular posts from this blog

öjeni/öfeni

İnsan düşündükçe , baktığı açıyı genişletip sorguladıkça olaylar ve hatta gerçekler şekil değiştirir.
Ama düşünmek bile özgürlük gerektirir , özgürlük ise hayatımızın sınırlarını istediğimiz yere koyma halidir.Başta söylediğim gibi düşündükçe ve sorguladıkça şekil değiştiren kavramlardan biri de özgürlüktür. Bunu geniş bir örnekle anlatmak gerekirse, 19 . yüzyıl sonlarına doğru bir biyologun( Francis Galton ) düşünce sisteminden ‘öjeni’(eugenics) terimi ortaya çıkmıştır , Galton’a göre insanın bir çok özelliğine ait kalıtımının kontrol edilebilir ve yapay bir seçilime gidilebilir bunu sonucunda daha kaliteli veya kusursuz insanlar elde edilmiş olur. Kısaca anlamı ; anlamı kusursuz insan veya kusursuz insan geliştirme halidir. Öjeninin de iki yönü vardır , pozitif ve negatif .Pozitif öjeniye göre kusursuzluk insanı daha özgür kılabilir , sınırlarını genişletebilir, özgürleşme adına bi adım olabilir , ama negatif öjeni insanların elinden haklarını almaktadır , tercih edilmeyen bireylerin…

Kuytu

Üstüne methiyeler düzebileceğim, ya da akşamdan sabaha kadar uzun uzun bakabileceğim, ya da karın soğuğunu hissedebilecek kadar içine girebileceğim bir fotoğraf bu. Doğanın güzelliği, vahşiliğin içinde bile var olabilecek saflığı, uykunun verdiği huzuru, yalnızlığın sessizliği.. belki de hiç biri. Bilmiyorum. Tek bildiğim gördüğüm fotoğraf bir kediye ait.. üzerine kar yağıyor.. 'kuytu' diye bir şey yok.. sadece bir kedi ve kar.. 

Taşıdıkları şeyler

Eğer sabah kalktığınızda, yaşadığınız apartmanın arka duvarının delik deşik olmasını ve gecenin bir kısmını duyduğunuz silah seslerinin ardından girdiğiniz dolapta geçirmeyi savaştan sayıyorsanız, evet, ben bir savaşın içinden geçtim.
Savaşları sevmem. Savaş filmlerini severim. Bununla birlikte ilk kez savaşla ilgili bir kitap okudum; Taşıdıkları şeyler, Tim O'BRIEN
"Üsteğmen Jimmy Cross, New Jersey'deki Mount Sebastian Koleji'nin birinci sınıfında okuyan Martha adlı bir kızın gönderdiği mektupları taşırdı. Bazen zarfın kapağını yalardı, Martha'nın dilinin oraya değdiğini bilerek."

"(...) kendini savaşa, onları bekleyen bütün tehlikelere odaklanmaya zorladı, fakat aşk çok fazla geliyor, felç ediyordu onu. Martha'nın akciğerlerinde uyumak, onun kanını solumak ve avutulmak istiyordu. Bakire olmasını hem istiyor, hem istemiyordu. Onu tanımak istiyordu. Mahrem sırlarını öğrenmek: Neden şiir? Neden bu kadar hüzün? Gözlerindeki grilik neden?"…