Sunday, August 17, 2008

Bursa Nutku 'nu araştırın ????

Aslında yazmak istemiyorum böyle yazılar , siyasetle ilgili , dinle ilgili , günümüzde olan olaylar, ve hatta saçmalıklarla ilgili.. Ama bu defa okuduğum şey gerçekten saçmaydı ..

Haberi özet geçiyorum .. malum çete (!) kapsamındaki sanıklarından birinin evinde delil(!) olarak ' Atatürk'ün Bursa Nutku ' ele geçirilmiş . Bunun üzerine İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı gerçekten tarihte böyle bir belge olup olmadığını araştırmaya başlamış. Ve sonuçta bunun bir nutuk değilde Atatürk'ün bir akşam yemeği sırasında sarfettiği sözler olduğunda karar kılmış ..

Şimdi bu öyle saçmasapan bir yazı ki neresinden tutsanız elinizde kalır . Sen ömrü hayatında hiç mi Nutuk okumadın ? hadi sen okumadın diyelim ,üşendin , yada işte sen de şu 'kitap okumaya zaman ayıramayanlardansın ' belkide.. peki üniversitede hiç mi inkılap tarihi dersi almadın ? aldın da algılayamadın mı ? Algıladın da işine mi gelmedi ? Atatürk bizim için nedir hiç bir fikrin yok değil mi? o ister akşam yemeğinde söylesin isterse daha önemsiz bir yerde .. onun cümlelerinin bizim için neyi ifade ettiğini bilmiyorsun değil mi? Ne delilinden bahsediyorsun sen ? O yazı herkesin evinde ! Nutuk 'un içinde ! üniversitede ders olarak okutulan notların içinde ! o nutuğu verenin resmi de heryerde ! daha neye delil diyorsun , neyi araştırıyorsun ? Bu bir kanıtsa , beni tutukla . hatta kendinide ! hepimiz hapse girelim hadi kimse kalmasın dışarda !

Ülkeniz size de yabançılaşıyor mu? gazete okumak sizi eskisinden daha çok üzüyor mu ?

Bursa NUTKU !

Türk Genci, devrimlerin ve cumhuriyetin sahibi ve bekçisidir. Bunların gereğine, doğruluğuna herkesten çok inanmıştır. Yönetim biçimini ve devrimleri benimsemiştir. Bunları güçsüz düşürecek en küçük ya da en büyük bir kıpırtı ve bir davranış duydu mu, “Bu ülkenin polisi vardır, jandarması vardır, ordusu vardır, adalet örgütü vardır” demeyecektir. Elle, taşla, sopa ve silahla; nesi varsa onunla kendi yapıtını koruyacaktır.
Polis gelecek, asıl suçluları bırakıp, suçlu diye onu yakalayacaktır. Genç, “Polis henüz devrim ve cumhuriyetin polisi değildir” diye düşünecek, ama hiç bir zaman yalvarmayacaktır. Mahkeme onu yargılayacaktır. Yine düşünecek, “demek adalet örgütünü de düzeltmek, yönetim biçimine göre düzenlemek gerek”
Onu hapse atacaklar. Yasal yollarla karşı çıkışlarda bulunmakla birlikte bana, başbakana ve meclise telgraflar yağdırıp, haksız ve suçsuz olduğu için salıverilmesine çalışılmasını, kayrılmasını istemeyecek. Diyecek ki, “ben inanç ve kanaatimin gereğini yaptım. Araya girişimde ve eylemimde haklıyım. Eğer buraya haksız olarak gelmişsem, bu haksızlığı ortaya koyan neden ve etkenleri düzeltmek de benim görevimdir.”
İşte benim anladığım Türk Genci ve Türk Gençliği!


No comments:

Camdan mezbahalar *

Bu yazıda hayvanlara yapılan işkencelerin videosunu neden izlemediğinizi ve neden izlemeniz gerektiğini yazıcam. " Kaz tüyünün n...