Skip to main content

günlerden Temmuz


Ben burda başka ülkelere gitme hayali kurarken sen havaalanına gidip ilk havalanan uçağa bineceğini söylüyorsun , sadece ordan uzaklaşmak için ? sadece 5 gün için? sadece kafan bozuk olduğu için ? Pardon ama sen benle dalga mı geçiyorsun ?

sorunlarımız bile o kadar uzak ki...

Bu hafta yıldız tozu nda Billie Holiday var , ben henüz 'holiday' yapamasamda bu yaz:P

Billie Holiday parçalarını dinlerken çok iyi bi tanesine rastladım , ve saklıyorum kendisini kötü zamanlara .. siz de yapar mısınız öyle .. bazı şarkıların zamanları vardır ve o zamanlara kadar saklanması gerekir , mesela bu bahsettiğim şarkı hani bazen sabah uykuları insana haram olduğunda mide ağrısından dolayı uyandığında erken kalkar ve yapacak hiç birşey olmadığını , konuşacak hiçkimsenin olmadığını farkedip yorganın altına tekrar girip orda kaybolmak ister .. işte o zamanlarda yorganın altında çalması gereken bi şarkı --> Billie Holiday'den Goodmorning Heartache ..


Bu şarkı çalmalı ki sizde hüngür hüngür ağlayabilesiniz , ama kimseler duymadan ..
Comments

ece said…
bu pazarı sabırsızlıkla beklemekteyim bu durumda.. internetine kavuşup upuzun yazılar yazmanı da =)
tesekkur ederim :) uamrım en kısa zamanda:) eceee sen istanbuldaki ece sin dimi :))
ece said…
evet canım ay sonunda istanbula gelmeni bekleyen ece =)
canıım :) gelemedim cunku param kalmadım :( insallah gelicem

Popular posts from this blog

öjeni/öfeni

İnsan düşündükçe , baktığı açıyı genişletip sorguladıkça olaylar ve hatta gerçekler şekil değiştirir.
Ama düşünmek bile özgürlük gerektirir , özgürlük ise hayatımızın sınırlarını istediğimiz yere koyma halidir.Başta söylediğim gibi düşündükçe ve sorguladıkça şekil değiştiren kavramlardan biri de özgürlüktür. Bunu geniş bir örnekle anlatmak gerekirse, 19 . yüzyıl sonlarına doğru bir biyologun( Francis Galton ) düşünce sisteminden ‘öjeni’(eugenics) terimi ortaya çıkmıştır , Galton’a göre insanın bir çok özelliğine ait kalıtımının kontrol edilebilir ve yapay bir seçilime gidilebilir bunu sonucunda daha kaliteli veya kusursuz insanlar elde edilmiş olur. Kısaca anlamı ; anlamı kusursuz insan veya kusursuz insan geliştirme halidir. Öjeninin de iki yönü vardır , pozitif ve negatif .Pozitif öjeniye göre kusursuzluk insanı daha özgür kılabilir , sınırlarını genişletebilir, özgürleşme adına bi adım olabilir , ama negatif öjeni insanların elinden haklarını almaktadır , tercih edilmeyen bireylerin…

Kuytu

Üstüne methiyeler düzebileceğim, ya da akşamdan sabaha kadar uzun uzun bakabileceğim, ya da karın soğuğunu hissedebilecek kadar içine girebileceğim bir fotoğraf bu. Doğanın güzelliği, vahşiliğin içinde bile var olabilecek saflığı, uykunun verdiği huzuru, yalnızlığın sessizliği.. belki de hiç biri. Bilmiyorum. Tek bildiğim gördüğüm fotoğraf bir kediye ait.. üzerine kar yağıyor.. 'kuytu' diye bir şey yok.. sadece bir kedi ve kar.. 

Taşıdıkları şeyler

Eğer sabah kalktığınızda, yaşadığınız apartmanın arka duvarının delik deşik olmasını ve gecenin bir kısmını duyduğunuz silah seslerinin ardından girdiğiniz dolapta geçirmeyi savaştan sayıyorsanız, evet, ben bir savaşın içinden geçtim.
Savaşları sevmem. Savaş filmlerini severim. Bununla birlikte ilk kez savaşla ilgili bir kitap okudum; Taşıdıkları şeyler, Tim O'BRIEN
"Üsteğmen Jimmy Cross, New Jersey'deki Mount Sebastian Koleji'nin birinci sınıfında okuyan Martha adlı bir kızın gönderdiği mektupları taşırdı. Bazen zarfın kapağını yalardı, Martha'nın dilinin oraya değdiğini bilerek."

"(...) kendini savaşa, onları bekleyen bütün tehlikelere odaklanmaya zorladı, fakat aşk çok fazla geliyor, felç ediyordu onu. Martha'nın akciğerlerinde uyumak, onun kanını solumak ve avutulmak istiyordu. Bakire olmasını hem istiyor, hem istemiyordu. Onu tanımak istiyordu. Mahrem sırlarını öğrenmek: Neden şiir? Neden bu kadar hüzün? Gözlerindeki grilik neden?"…