Monday, March 10, 2008

Adres bulan sorular...


annem ve babam bu aralar farkında olmadan beni cok uzuyor , zaten sadece tel. de gorusuyoruz onda da sesleri kotu veya sıkkın hayattan bıkkın geliyor ve bu benim acayip canımı sıkıyor, artık hayattan tad almıyorlar ve bunu cok fazla hissediyorum , sanki hersey bitmiş gibi , halbuki degil , ben hala kızlarıyım universiteye gitmiş olmam benim herseyi bildigimi herseye hazır oldugumu gostermezki , onlar hala benden cok daha tecrubeliler , ama bunun gerektirdigi gibi davranmıyorlar ozellikle son zamanlarda . bugun yazım yayınlanmadı radikalde , onu ama takip etmiş babam , o konuda beni hep destekler , aramıs bugun yazın cıkmamıs , daha iyi yaz gibi bişeyler soyledi , babamın bu huyunu severim , bide hep derim iyiki askermiş , cok gururlanırım , cunku işini gerektigi gibi yaptı babam , bi gun bi arkdsm bana sen asker kızısın dimi demişti bende evet nerden bildin demiştim , hissediliyor asker kızı oldugun demişti . cook mutlu olmustum :)

okumak istedigim kitaplar , okumam gereken kitaplar , okudugum kitaplar , adını hic bilmedigim kitaplar , .. yazılar, sevdigim yazarların köşe yazıları , okunması gerekenler .. içim dısım kitap , yazı .. unutulanlar akılda kalanlar , unutuldukca eskiyenler , okudukca yenilenenler , dusundukce olusan soru işaretleri.. düşünmemek en iyisimi , bi haber olmak , okumamak , gunluk gazete? gundemi takip etmemek? kim ne demiş bilmemek? kimin ne hakkı varmıs, kimin hakkı elinden alınmıs? benim hakkım neymiş ne zmn elimden alınmıs? farketmemek ? zaten sahip oldugumu bilmedigim bir seyi kaybedersem üzülmem ki degil mi? ama yok ben boyle yasayamam bu da bi yol olabilr ama bana gore degil . karanlıkta hamambocegi gibi yasamaktansa ucunda yanmakta olsa ışığa uçan pervanelerden olmayı yeglerim .
evt nutugu da okumam lazım , tek adam serisini ve Atatürk hakkında bi cok kitap okudum ama onu okumadım , buyuk eksiklik . ya kuran-ı kerim ? onu da okumalımıyım .. nasıl okunur ki o ? onun da arasına ayrac koyabilir miyim ki? yanında tasıyamazki insan onu .. hep evdeyken mi okumam lazım .. neden cıkmasın dısarı , onemli olan okunması degil mi , nerde okundugunun ne onemi var. peki ben hangi acıdan bakmalıyım o kitaba , her okuyan farklı yorumluyorsa bu bilgi ne kadar dogrudur? peki ben bunları sorgularken gunah mı işliyorum? gunah ne ki? gecen gun şu geldi aklıma .. yemin etmek ?? ne demek ? yani yemin edip bozunca ne olur ? çarpılırmıyız . yani yemin tanrıya karsımı soylenmiş bi söz? karsımdakine bi söz vermek icin tanrıya mı söz vermem gerekiyo once? ben neden yemin edince kendimi baskı altında hissetmiyorum o zaman , neden yeminimi bozabiliyorum , ve bu bana rahatsızlık vermiyor... sonra şunu da dusunuyorum ampirist mi olmalıyım ? rasyonelist mi? dogrulara deneyle ulasmıyormuyum ben? yoksa bildiklerimimi hatırlıyorum sadece ? rasyonelist olsamda deneye ihityacım olduktan sonra bunun amprizmden farkı ne? ampiristsem eger ki ona daha yakın hissediyorum o zmn tanrının olduguna dair kontrollu bi deney yapamıyorsam o zamn yok mu demeliyim . diyemezsem amprisit olmamın ne anlamı var ki.. biliyorum felsefenin beni daha fazla bekleyen konuları var , daha derinlere inmek lazım , ama ben psikolojiyide biraz ogrenmek istiyorum . ama bu arada bölümüm biyoloji kendimi o konuda da geliştrmem lazım , ama bi yanda da gundemi takip etmek cok zor . ne kadar okusam da eksik hissediyorum , tamamlamaya calsıtıkca , aralarında baglantılar kurmam gerektigini dusunuyorum . mesela turban .. bu konu hakkında senin onun bunu sunun ne dusundugnu merak ediyorum , cunku ben kafamda okadar cok dusundum ki bu konuyu son noktasına geldim artık dusune dusune dogruyu buldum. simdi o dogruyu baskalarınında bilmesi gerekiyor , bende kalırsa ne işe yarar .. sonucta demokrasiyle yonetilen bir ulkeyiz eger olmasaydık belkide umursamazdım turbanı falan .. ama cogunlugun dedigi oluyorsa bu duzende , ve bu benim fikrimde olmayan cogunluk gitgide artıyorsa bu beni korkutur. korkuttugu anda aklıma Ataturk 'un olması gereken Turk gencini anlattıgı Bursa nutku gelir , acar onu okurum . bişeyler yapmak isterim , yazmak okumak daha cok , ..bir gunde harekete gecmek .. Zaten adın Deniz , oturman yersiz .. oyle bi insanın adını tasıyorsan , umursamaz olamazsın .

evet en son 29 ekimde gorustuk , o gunden beri konusmuyorz , eskiden hep arar sorardı , kendimi guvende hissettirirdi , maddi manevi destek olurdu , yanımda olurdu , ama simdi o kadar uzak ki , gecenlerde dogumgunuydu ,martı fotograflarımdan birinin cıktısını alıp cercevelettim , goturmek istedim ama vazgectim . gitmedim . elimde kaldı . bende simdi arkasına carpılar atıyorum , gormedigim her gun icin bir carpı , neden bilmem carpılar arttıkca seviniyorum , dengesiz miyim?
hayatta herseyden vazegecerim de tek birseyden gecmem , bir kisiden , o da ablam , öl desin gözümü kırpmam ..evli ablam .
zifiri karanlık olan bir yerde gözlerim açık uyuyabilir miyim onu merak ediyorum ? tabiki merak ettiğim çok şey var , semazenleri merak ediyorum mesela nasıl o kadar zaman dönüyorlar , bu işe başlarken mideleri bulanmıyor mu ilk başta? ve arılar evet arılar çok garip hayvanlar .. kraliçe arı döllenmeden nasıl erkek olur ?? dönme gibi bişey olmaz mı bu ? peki ya kovandakiler işçi arı ve erkek arı olarak iki gruba ayrılıyorlarsa bu durumda çalışanların hepsi dişimi ?? nerde kadın hakları ? bana oyle bi iki sayı söyleyin ki sonuc 0.9 devirli çıksın , ugrasmayın yok oyle bi iki sayı , ama neden yok işte bende onu merak ediyorum .
ben böyle bunları düşünürken geçenlerde yesim salkım şoyle demiş ' niçe ,kafka gibi oturup düşünmeye gerek yok , hayatın bi kuralı yok' . aslında hak verdim kendisine sonuçta düşünmek zor iş , herkes yapamaz , ama bu kafayla da gidersek biz , bi arpa boyu yol alamayız.
son bi hipotezimi de paylaşıp gidiyorum :) ağlarken sakız çiğneyemezsiniz :) yada sakız çiğnerken ağlayamazsınız .. denemek bedava..

No comments:

Camdan mezbahalar *

Bu yazıda hayvanlara yapılan işkencelerin videosunu neden izlemediğinizi ve neden izlemeniz gerektiğini yazıcam. " Kaz tüyünün n...