Skip to main content

Şüphe..


Bilemezsin … Sana söylenilmeyeni, görmediğini, olmadığın yeri bilemezsin . Senin ulaşabildiğin anın , zamanın , yerin ötesindedir bilemediklerin , göremediklerin , duyamadıkların . Elinden bir şey gelmez , gücünün ötesindedir. Ulaşabileceğinden uzak, son nefesinden sonra bilmek isteyip , gücünün yetmediği..düşünüp gidemediğin , bakıp göremediğin … hiçbir zaman emin olamayacağın ve olmadığın .İşte bu cümleyle başlar şüphe ve senin tükendiğin yerde biter . bir kere izin verirsen , bir daha kurtulamazsın şüphenin pençesinden. Sana söylenilmeyeni , görmediğini , olmadığın yeri bildiğini düşünürsün , tahmin etmeye çalışıp , fikir yürütüp ,kafanda büyütürsün . Ulaşamadığın ana , zamana , yere ulaştığını düşünüp, bildiğini gördüğünü duyduğunu zannedersin. Şüphe; içinde beslenip, yeterince büyüdükten sonra ona kölelik etmeye başlarsın . O ne derse onu , yapar , sevdiklerinin canını yakar, üzersin hiç olmamış , yaşanmamış şeyler için.. Onun dediğini yapar, kırar , dökersin bu güne kadar tek tek üst üste koyduğun güven taşlarını. Geri dönüşü olmayan bi yola girer , çıkamazsın artık ve işte o an tükenirsin şüpheyle birlikte .. Dönüp arkana baktığında şüphenin hayatına yaptıklarını görürsün… kırılmış güven taşları !

Comments

RapunseLL said…
işte bu güzel değil midir zaten herşeyimiz planlı programlı olabilseydi ve bizler yaşaamk istediğimizi önceden bir şekilde bilip yolumuzu seçseydik bu hayat nasıl olabilirdi düşünemiyorum bile bilmediğimi yaşamak beni hayatta tutandır aslında.
yoksa mutluluk da göz yaşı da hüzün de her seçilen yolda vardır yeter ki terazine koyduğunda mutlu yanın daha ağır bassın. Fotograf çok güzel çok beğendim :)

Popular posts from this blog

öjeni/öfeni

İnsan düşündükçe , baktığı açıyı genişletip sorguladıkça olaylar ve hatta gerçekler şekil değiştirir.
Ama düşünmek bile özgürlük gerektirir , özgürlük ise hayatımızın sınırlarını istediğimiz yere koyma halidir.Başta söylediğim gibi düşündükçe ve sorguladıkça şekil değiştiren kavramlardan biri de özgürlüktür. Bunu geniş bir örnekle anlatmak gerekirse, 19 . yüzyıl sonlarına doğru bir biyologun( Francis Galton ) düşünce sisteminden ‘öjeni’(eugenics) terimi ortaya çıkmıştır , Galton’a göre insanın bir çok özelliğine ait kalıtımının kontrol edilebilir ve yapay bir seçilime gidilebilir bunu sonucunda daha kaliteli veya kusursuz insanlar elde edilmiş olur. Kısaca anlamı ; anlamı kusursuz insan veya kusursuz insan geliştirme halidir. Öjeninin de iki yönü vardır , pozitif ve negatif .Pozitif öjeniye göre kusursuzluk insanı daha özgür kılabilir , sınırlarını genişletebilir, özgürleşme adına bi adım olabilir , ama negatif öjeni insanların elinden haklarını almaktadır , tercih edilmeyen bireylerin…

Kuytu

Üstüne methiyeler düzebileceğim, ya da akşamdan sabaha kadar uzun uzun bakabileceğim, ya da karın soğuğunu hissedebilecek kadar içine girebileceğim bir fotoğraf bu. Doğanın güzelliği, vahşiliğin içinde bile var olabilecek saflığı, uykunun verdiği huzuru, yalnızlığın sessizliği.. belki de hiç biri. Bilmiyorum. Tek bildiğim gördüğüm fotoğraf bir kediye ait.. üzerine kar yağıyor.. 'kuytu' diye bir şey yok.. sadece bir kedi ve kar.. 

Taşıdıkları şeyler

Eğer sabah kalktığınızda, yaşadığınız apartmanın arka duvarının delik deşik olmasını ve gecenin bir kısmını duyduğunuz silah seslerinin ardından girdiğiniz dolapta geçirmeyi savaştan sayıyorsanız, evet, ben bir savaşın içinden geçtim.
Savaşları sevmem. Savaş filmlerini severim. Bununla birlikte ilk kez savaşla ilgili bir kitap okudum; Taşıdıkları şeyler, Tim O'BRIEN
"Üsteğmen Jimmy Cross, New Jersey'deki Mount Sebastian Koleji'nin birinci sınıfında okuyan Martha adlı bir kızın gönderdiği mektupları taşırdı. Bazen zarfın kapağını yalardı, Martha'nın dilinin oraya değdiğini bilerek."

"(...) kendini savaşa, onları bekleyen bütün tehlikelere odaklanmaya zorladı, fakat aşk çok fazla geliyor, felç ediyordu onu. Martha'nın akciğerlerinde uyumak, onun kanını solumak ve avutulmak istiyordu. Bakire olmasını hem istiyor, hem istemiyordu. Onu tanımak istiyordu. Mahrem sırlarını öğrenmek: Neden şiir? Neden bu kadar hüzün? Gözlerindeki grilik neden?"…