Skip to main content

hayatı ıskalamak


27.07.07 tarihinde İstanbul'a doğru yola çıkmadan önce garda çekmiştim bu fotoğrafları ...aralarındaki farkların yarattğı uyumu görünce böyle birleştirdim .. konusu ; "hayatı ıskalamak" böyle deyince de aklaıma Nazım geldi " hayatı ıskalama lüksün yok senin!"
hani bu resimdeki gibi anlar olur .. birbirini seven iki insan .. ayrılırlar.. tam tersi yönde yürümeye başlarlar.. bi süre sonra kız döner bakar , ama diğeri yürümektedir kendinden emin ya da sadece öyle gözükür.. sonra kafasını çevirir , onun önüne dönmesiyle diğerinin arkasına bakması bir olur .. işte budur "hayatı ıskalamak" ve bir şansınız daha olmayabilir..

Comments

RapunseLL said…
ne yazık oysa ne olur ki ikisi beraber kafalarını dönüp aynı anda baksalar birbirlerine...
bunu yaratan ne kibir mi yoksa gurur mu her ne ise onu yoketmek lazım anlamsız tanımsız ve saçma
Omer said…
Boyle bir film vardi. Iki sevgili ayriliyorlar, ve ters yonlerde yurumeye basliyorlar. 3 4 kere boyle geri donuyor her biri ama sonra vazgeciyor. Bu uzulmek icin yetmezmis gibi bir de sevgililerden biri arabanin altinda kaliyordu. Yonetmen biraz masosist olmali diye dusunmustum. Insan yeri geldiginde gururunu bir kenara birakabilmeli. Sevgilin seni terk mi etti, seyret arkadasindan gidisini. Donerse ne ala, donmezse de donmez. Hem araba da carpmaz o zaman seni.
books&me said…
sanırım Joe Black isimli filmden bahsediyorsunuz Brad Pitt'in.
Kesinlikle! Youtube'den buldum seyrettim, aklimda kalan o filmden bir sahneymis. Brad Pitt'in oynadigini unutmusum. Sahne oldukca etkili olmus demek ki bende! Unlu bir oyuncuyu bile geri plana itmis bellegim.

Popular posts from this blog

öjeni/öfeni

İnsan düşündükçe , baktığı açıyı genişletip sorguladıkça olaylar ve hatta gerçekler şekil değiştirir.
Ama düşünmek bile özgürlük gerektirir , özgürlük ise hayatımızın sınırlarını istediğimiz yere koyma halidir.Başta söylediğim gibi düşündükçe ve sorguladıkça şekil değiştiren kavramlardan biri de özgürlüktür. Bunu geniş bir örnekle anlatmak gerekirse, 19 . yüzyıl sonlarına doğru bir biyologun( Francis Galton ) düşünce sisteminden ‘öjeni’(eugenics) terimi ortaya çıkmıştır , Galton’a göre insanın bir çok özelliğine ait kalıtımının kontrol edilebilir ve yapay bir seçilime gidilebilir bunu sonucunda daha kaliteli veya kusursuz insanlar elde edilmiş olur. Kısaca anlamı ; anlamı kusursuz insan veya kusursuz insan geliştirme halidir. Öjeninin de iki yönü vardır , pozitif ve negatif .Pozitif öjeniye göre kusursuzluk insanı daha özgür kılabilir , sınırlarını genişletebilir, özgürleşme adına bi adım olabilir , ama negatif öjeni insanların elinden haklarını almaktadır , tercih edilmeyen bireylerin…

Kuytu

Üstüne methiyeler düzebileceğim, ya da akşamdan sabaha kadar uzun uzun bakabileceğim, ya da karın soğuğunu hissedebilecek kadar içine girebileceğim bir fotoğraf bu. Doğanın güzelliği, vahşiliğin içinde bile var olabilecek saflığı, uykunun verdiği huzuru, yalnızlığın sessizliği.. belki de hiç biri. Bilmiyorum. Tek bildiğim gördüğüm fotoğraf bir kediye ait.. üzerine kar yağıyor.. 'kuytu' diye bir şey yok.. sadece bir kedi ve kar.. 

günlerden bugün

yok yok .. burası bi günlük değil sadece durak noktası bi nevi.. benim için yani . günün şarkısı ---> honey honey grubundan LITTLE TOY GUN ! ... is my little toy gun ! süper şarkı . myspaceleri var dileyene---> http://www.myspace.com/honeyhoneyband her ne kadar gece bi türlü uyuyamasam da güzel uyandım bugün . bilmiyorum artık duvarlarımı çok ince yapıyorlar yoksa insanlar sözlerini dinlettirmek için gecenin bi saati insanları rahatsız etmiyim falan demeden yüksek sesle mi konuşuyor .hiç bir fikrim yok ama hiç acımam gece çalarım kapılarını uyarmak için dün yaptığım gibi . dün gece bir de sivri sinek vardı içerde , onu yakalama bahanesiyle bir sürü sayfa kitap okudum ama sonra tam olarak kulağımın yanında vızıldayıp geçerek arkamdaki duvara konan sivrisineği bi hışımla öldürdüm . sonra teşekkür ettim . kanı duvarda kaldı sineğin , yastığımın üst tarafında ve öyle uyudum .. bugünler güzel günler , değerini bilip tadını çıkarmak lazım diye yazıyorum bu durak noktası notlarını , pek…