Skip to main content

#Kadın Beyni#


KADIN BEYNİ
Dr. Louann BRIZENDINE
Temellerini California Üniversitesi , Berkeley, Yale, Harvard ve Londra'daki Universtiy Collage 'daki eğitim yıllarında atan Dr. Louann kitabında "her beyin kadın doğar , bazıları erkek büyür" gerçeğini ortaya koyuyor. Kadın Beyni'nde sadece kadın beynini öğrenmekle kalmıyor , surekli bir karşılaştırma içinde olduklaı için erkek beyni hakkında bilgileniyorsunuz.
Kadınların hayatlarındaki farklı evrelerdeki davranışlarının temelinde yatan beyin ve hormon ilişkisi .. örneğin ; genç bir kız görünüşüne ve telefon görüşmelerine hiçbirşeye olmadığı kadar takıntılıdır , erkekler tarafından beğenilmek en önemli düşüncedir ergenlik çağında ve bunun böyle olmasının nedeni artan östrojen ve testosteron hormonudur. Her zaman eşinin üstüne titreyen , ve tartışmadan çekinen kadının menopoz döneminde herşeye boşvermişliği ve eşinden bu dönemde ayrılmak için yoğun istek duyması da hormonlardan kaynaklanır . Bununla birikte kadın -erkek iliskileri içinde okunması gereken bir kitap bence . Çünkü bu ilişkide beyinlerimize bağlı ; bayanlar , sizin bir sorunu anlamanız için erkeğinizin yüzüne bakıp mimiklerini takip edip, ses tonuna kulak kabartmanız yeterliyken , ortalama bir erkeğin sizde bir sorun olduğunu anlayabilmesi için çığlık atmanız veya kendinizi camdam aşağı atacağınızı söylemeniz gerekir . Siz güzel geçirdiğiniz hatıraları o bitmek tükenmek bilmeyen hafızanıza yerleştirirken , ortalama bir erkeğin beyinlerindeki bu işle görevli devreleri sadece tehdit edildiği anları depolarlar ,örneğin; bana karşı çok kaba olmaya başladın senden ayrılıcam.. işte bu anı isteselerde unutamazlar .
Kısaca kendi biyolojimiz hakkında bilgili olup ilişkilerimizi daha iyi yönlendirebilmemiz için okunması gerekn bir kitap . Kitabı okuduktan sonra şu soruyu sormak için acayip bir istek duydum ; "Biz mi beynimizi yönetiyoruz , beynimiz mi bizi?
den!z

Comments

Kelimelerin Soyağacı adlı blogumu takip ettiğinizi bilmiyordum. Çok sevindim teşekkür ederim...

Popular posts from this blog

öjeni/öfeni

İnsan düşündükçe , baktığı açıyı genişletip sorguladıkça olaylar ve hatta gerçekler şekil değiştirir.
Ama düşünmek bile özgürlük gerektirir , özgürlük ise hayatımızın sınırlarını istediğimiz yere koyma halidir.Başta söylediğim gibi düşündükçe ve sorguladıkça şekil değiştiren kavramlardan biri de özgürlüktür. Bunu geniş bir örnekle anlatmak gerekirse, 19 . yüzyıl sonlarına doğru bir biyologun( Francis Galton ) düşünce sisteminden ‘öjeni’(eugenics) terimi ortaya çıkmıştır , Galton’a göre insanın bir çok özelliğine ait kalıtımının kontrol edilebilir ve yapay bir seçilime gidilebilir bunu sonucunda daha kaliteli veya kusursuz insanlar elde edilmiş olur. Kısaca anlamı ; anlamı kusursuz insan veya kusursuz insan geliştirme halidir. Öjeninin de iki yönü vardır , pozitif ve negatif .Pozitif öjeniye göre kusursuzluk insanı daha özgür kılabilir , sınırlarını genişletebilir, özgürleşme adına bi adım olabilir , ama negatif öjeni insanların elinden haklarını almaktadır , tercih edilmeyen bireylerin…

Kuytu

Üstüne methiyeler düzebileceğim, ya da akşamdan sabaha kadar uzun uzun bakabileceğim, ya da karın soğuğunu hissedebilecek kadar içine girebileceğim bir fotoğraf bu. Doğanın güzelliği, vahşiliğin içinde bile var olabilecek saflığı, uykunun verdiği huzuru, yalnızlığın sessizliği.. belki de hiç biri. Bilmiyorum. Tek bildiğim gördüğüm fotoğraf bir kediye ait.. üzerine kar yağıyor.. 'kuytu' diye bir şey yok.. sadece bir kedi ve kar.. 

günlerden bugün

yok yok .. burası bi günlük değil sadece durak noktası bi nevi.. benim için yani . günün şarkısı ---> honey honey grubundan LITTLE TOY GUN ! ... is my little toy gun ! süper şarkı . myspaceleri var dileyene---> http://www.myspace.com/honeyhoneyband her ne kadar gece bi türlü uyuyamasam da güzel uyandım bugün . bilmiyorum artık duvarlarımı çok ince yapıyorlar yoksa insanlar sözlerini dinlettirmek için gecenin bi saati insanları rahatsız etmiyim falan demeden yüksek sesle mi konuşuyor .hiç bir fikrim yok ama hiç acımam gece çalarım kapılarını uyarmak için dün yaptığım gibi . dün gece bir de sivri sinek vardı içerde , onu yakalama bahanesiyle bir sürü sayfa kitap okudum ama sonra tam olarak kulağımın yanında vızıldayıp geçerek arkamdaki duvara konan sivrisineği bi hışımla öldürdüm . sonra teşekkür ettim . kanı duvarda kaldı sineğin , yastığımın üst tarafında ve öyle uyudum .. bugünler güzel günler , değerini bilip tadını çıkarmak lazım diye yazıyorum bu durak noktası notlarını , pek…